Obsługa CRONA (CRONTABA)

Cron służy do cyklicznego uruchamiania zadań serwera - np. jeśli chcesz, żeby co 20 min na twojej stronie uruchamiał się skrypt php, contab jest narzędziem dla Ciebie. Jak go ogarnąć? Przykład będzie dla pliku uruchamianego co 2 godziny.
 1. Zaloguj się na SSH
 2. Stwórz plik o nazwie cron.txt dowolnym edytorem (np. joe - progreso wierzy w joe, vi jest wytworem szatana); plik możesz również stworzyć lokalnie na swoim komputerze w dowolnym edytorze i wysłać go przez FTP na serwer.
 3. Wpisz nastepującą treść do pliku cron.txt (w zależności od wersji PHP z której chcesz skorzystać) - uwaga, nie łam linii - wszystko musi być wpisane w jednym ciągu:

  0 */2 * * * /usr/local/php55/bin/php $HOME/public_html/plik_do_uruchomienia.php

  LUB:


  0 */2 * * * /usr/local/php56/bin/php $HOME/public_html/plik_do_uruchomienia.php

  LUB:


  0 */2 * * * /usr/local/php70/bin/php $HOME/public_html/plik_do_uruchomienia.php

  Ważne żeby na końcu był enter!
 4. Wydajemy komendę w shellu (SSH):

  crontab ./cron.txt

Gotowe! Listowanie aktualnej zawartości crontaba: crontab -l Usuniecie wpisów z crona: crontab -r Jak działają ustawienia czasowe crona?
minuta godzina dzien_miesiaca miesiac dzien_tygodnia komenda
I tak jeżeli np będzie: 5 * * * * komenda -> będzie się uruchamiać codziennie (co godzine) o godzinie XX:05 5 10 * * * komenda -> będzie się uruchamiać codziennie (tylko raz) o godzinie 10:05 * 10 * * * komenda -> będzie się uruchamiać codziennie (co minute) o godzinie 10:XX Jeszcze więcej o CRONIE w dowiesz się wydając komendę man 5 crontab Obsługa crontaba jest także dostępna w Extranecie (menu Aplikacje - Zadania cron)!

Inne w tym dziale:

Jak zalogować się do shella/SSH?

Jak zmienić prawa dostępu (chmod)?

Dlaczego mam zablokowany dostęp do SSH?

© 1999-2017 Progreso
Dołącz do nas na
facebook