Czym są grupy pocztowe?

Grupy pocztowe to nowość wprowadzona wraz z nową wersją extranetu w kwietniu 2012r. Dzięki tej usłudze znikają limity w zakresie tworzenia kont pocztowych o takich samych loginach ale w różnych domenach. Do tej pory było to niemożliwe. Przykładowo - do tej pory utrzymując domeny domena1.pl i domena2.pl mogłeś stworzyć konto pocztowe o przykładowym loginie konto. Konto to, tuż po jego założeniu zaczynało działać automatycznie we wszystkich podpiętych pod serwer domenach - czyli w tym wypadku działało jako konto@domena1.pl oraz konto@domena2.pl. Było to jednak jedno konto pocztowe z jednym hasłem, bez możliwości rozdziału.

Jak stworzyć grupy pocztowe?

Od tej pory możesz mieć dwa różne konta, z różnymi hasłami dla każdego z nich. Jak to zrobić? Najpierw musisz zalogować się do extranetu i usunąć domenę domena2.pl z grupy głównej (wszystkie domeny są automatycznie tam przypisywane). Jak to zrobić?

 1. Zaloguj się do swojego extranetu
 2. Wejdź w menu Poczta - Grupy
 3. Najedź kursorem na grupę o nazwie grupa główna i kliknij w edytuj
 4. Kliknij w zakładkę DOMENY GRUPY
 5. Zaznacz domenę o nazwie domena2.pl i kliknij w przycisk Usuń na dole
 6. Zamknij okno edycji grupy (możesz użyć klawisza ESC)

W tym momencie domena2.pl nie jest przypisana do żadnej z grup pocztowych i poczta dostarczana do niej jest odbijana do nadawcy z błędem. Musisz więc utworzyć nową grupę pocztową i przypisać do niej domenę (lub kilka domen). Zrobisz to w następujący sposób:

 1. Będąc w menu Poczta - Grupy, kliknij w przycisk Dodaj grupę
 2. Wpisz nazwę grupy i zaznacz domenę domena2.pl, a następnie kliknij w przycisk Utwórz

Domena domena2.pl jest teraz przypisana do nowej grupy! Nowa grupa ma dostępną pełną pulę loginów w kontach e-mail do wykorzystania. Możesz więc założyć już teraz konto pocztowe konto w nowej grupie pocztowej.

 1. Wejdź w menu Poczta - Konta
 2. Kliknij w przycisk Dodaj konto
 3. Podaj login konta: konto i dwa razy hasło
 4. W polu Grupa wybierz grupę, którą wcześniej założyłeś
 5. Kliknij w przycisk Dodaj konto

To wszystko! W tym momencie konto o loginie konto jest założone w grupie pocztowej w której znajduje się domena domena2.pl. Od tej pory konto to będzie więc działać tylko w domenie domena2.pl (i innych, jeżeli te zostaną podpięte pod tą grupę pocztową). Do konfiguracji klienta pocztowego (nazwy hostów dla serwerów POP3/IMAP/SMTP) możesz użyć dowolnej domeny, która przypisana jest do grupy pocztowej, w której znajduje się konfigurowane konto pocztowe. W tym wypadku używasz poprostu hosta: domena2.pl.  

Czy ta odpowiedź była przydatna?

Najczęściej czytane

Nie jesteś przekonany?