Jakie są różnice między stronami a postami w WordPress?
Strony i posty WordPress
Zarówno posty, jak i strony służą do publikowania treści: Możesz tworzyć posty i strony, łatwo je formatować, wstawiać multimedia i publikować zawartość jednym kliknięciem.
Zastanawiasz się pewnie, jaka jest różnica między nimi? Dlaczego wybrać stronę zamiast posta, i na odwrót? Może to nawet pytanie, które zadają sobie ci, którzy korzystają z WordPressa od dłuższego czasu. Rozróżnienie między nimi może nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Niektórzy mogą nawet myśleć, że można używać obu rodzajów niejednoznacznie, aby osiągnąć to samo.
Co to jest post (wpis) WordPress?
Posty w WordPressie pełnią ważną rolę w strukturze strony internetowej i różnią się znacznie od zwykłych stron.
- Artykuły są powiązane z datą, są to treści chronologiczne. Mają datę publikacji, która jest wyświetlana na stronie i jest brana pod uwagę przez wyszukiwarki. WordPress używa tej daty do uporządkowania artykułów (od najnowszych do najstarszych), gdy są one wyświetlane w różnych miejscach na stronie.
- Artykuły są powiązane z autorem. Każdy artykuł ma swojego autora, a WordPress automatycznie tworzy „Strony autorów”, na których widoczne są wszystkie posty danego autora.
- Artykuły są tworzone, aby być dzielonymi. Artykuły są publikowane w celu udostępnienia ich na platformach społecznościowych poprzez przyciski udostępniania.
- Artykuły generują interakcje. Mają obszar komentarzy, który służy do pobudzania zaangażowania, prowadzenia dyskusji i interakcji z czytelnikami.
- Lista artykułów może być wyświetlana w różnych miejscach na stronie. Listy lub siatki artykułów mogą być wyświetlane dynamicznie (automatycznie) w różnych miejscach na stronie. Można wyświetlać „ostatnio opublikowane artykuły” lub „artykuły z danej kategorii” na stronie głównej lub „podobne artykuły” na dole każdego artykułu, aby zachęcić czytelników do odkrywania innych treści.
- Artykuły mają kategorie i tagi, które pomagają w ich klasyfikacji i organizacji według tematów. Nie mają między sobą hierarchii, więc nie ma możliwości tworzenia zagnieżdżonych relacji między artykułami, ale możesz budować strukturę linkowania wewnętrznego, które jest bardzo przyjazne SEO.
Co to jest strona WordPress?
Strony WordPress są przeznaczone dla treści "statycznych", które nie zmieniają się w czasie i nie są związane z osią czasu. Są one wykorzystywane do tworzenia stron głównych, stron "o nas", stron kontaktowych, informacji prawnych itp.
- Strony są przeznaczone dla treści "zimnych" lub ponadczasowych, które nie są powiązane z datą publikacji.
- Strony mają strukturę hierarchiczną, dzięki której można tworzyć zagnieżdżone relacje między stronami.
- Strony mogą mieć wiele szablonów projektów, dzięki czemu można łatwo dostosować ich wygląd.
- Nie można dynamicznie wyświetlać listy stron w różnych miejscach na stronie.
- Strony nie mają kategorii ani tagów, co oznacza, że nie są klasyfikowane tematycznie.
- Strony nie trafiają do Twojego kanału RSS.
Kiedy tworzyć posty, a kiedy strony WordPress?
Artykuł na WordPressie jest ściśle powiązany z konkretną datą publikacji . Rozumiem przez to, że zaraz po opublikowaniu pojawi się na samej górze strony… a gdy dodasz nową treść do swojego bloga, ten post będzie coraz mniej widoczny, zastąpiony nowszymi artykułami.
W rezultacie to właśnie w formie artykułu będziesz publikować najczęściej nowe treści swojego bloga, w przeciwieństwie do stron, które będą wykorzystywane do bardziej „stałych” treści.
Strony są bardziej przeznaczone do treści, które muszą być stale prezentowane na Twoim blogu . Na przykład strona „O mnie”, na której się przedstawiasz, strona „Kontakt", na której udostępniasz dane kontaktowe.
Posty, strony, SEO w WordPress
Jeśli chodzi o SEO, nie ma większej różnicy, między postami a stronami. Kluczowe jest dostarczanie wysokiej jakości treści i upewnienie się, że odwiedzający mogą łatwo dotrzeć do tych treści. Dlatego, jeśli dbasz o jakość i organizację, nie ma powodu, aby twoje naturalne pozycje w wynikach wyszukiwania straciły pozycje.
W WordPressie możesz tworzyć dowolną liczbę postów i stron. Jednak w panelu administracyjnym WordPressa jest łatwiej przeglądać i sortować artykuły według kategorii czy tagów, podczas gdy strony są uporządkowane alfabetycznie bez szczególnego sortowania. Na dużych witrynach z setkami stron, to może utrudnić nawigację.
- W naszej bazie wiedzy znajdziesz szczegółowe poradniki, jak zarządzać wpisami za pomocą kategorii i jak wyświetlać wpisy przypisane do konkretnych tagów.
Dlatego decyzja o tym, czy użyć postu, czy strony, zależy od konkretnych potrzeb i charakteru treści, jakie chcesz prezentować w witrynie. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni format, który zapewni czytelność, dostępność i atrakcyjność treści dla naszych odwiedzających.
Warto pamiętać, że treści blogowe są idealne do wzmacniania SEO całej witryny internetowej, dostarczają ogromnej liczby fraz kluczowych oraz wprowadzają tzw. long taile (długie ogony). Google docenia również aktualizacje treści, co będzie naturalne, gdy zechcesz stale optymalizować witrynę pod kątem SEO.
Podsumowanie
Znajdziesz pewne podobieństwo do w pełni funkcjonalnego edytora tekstu, który pozwala wprowadzać wysokiej jakości treści zarówno do postów jak i stron. Ale jeśli jesteś czujny, zauważysz, że niektóre opcje różnią się od siebie, np. obszar przypisywania do kategorii i tagów, który jest dostępny tylko dla wpisów WordPress.
Aby ułatwić zrozumienie różnicy między postami a stronami w WordPress, zapamiętaj: jeśli chcesz tworzyć treści statyczne, będziesz musiał użyć stron. W przypadku wszystkich treści dynamicznych należy używać artykułów. Obie formy możesz stale aktualizować, ale w przypadku postów może okazać się, że łatwiej utworzyć nowy artykuł i nakierować użytkownika na niego, aby wzmocnić przy okazji SEO.