Jak chronić swoją domenę w Internecie?

Zarówno nasze życie prywatne, jak i służbowe zostało w ostatnich latach poddane szybkiej cyfryzacji. Z jednej strony przejście do świata online jest wygodne i otwiera nowe możliwości. Z drugiej zaś zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne narażeni są na nowe niebezpieczeństwa. Coraz więcej firm to właśnie na Internecie opiera swój model biznesowy. Aby prowadzić swój biznes w sieci bezpiecznie, warto wiedzieć, jak chronić domenę internetową.

Czym jest domena internetowa?

Zanim przejdziemy do kwestii ochrony domeny internetowej, warto wytłumaczyć, czym w ogóle jest domena internetowa. Każda z firm, która chce zaistnieć online powinna zacząć od stworzenia strony internetowej. Żeby mogła ona funkcjonować w sieci, musi mieć odpowiedni „adres”, który lokalizuje konkretną witrynę w Internecie. Nazwa domeny jest odpowiednikiem ciągu znaków reprezentujących dany adres IP strony. Domena internetowa jest pewnego rodzaju wizytówkę firmy i sposobem na odnalezienie oferowanych przez nią usług w świecie online. To dzięki nazwie domeny klienci wchodzą na kryjące się pod nią strony www.

Jak zarejestrować domenę?

Pierwszym krokiem rejestracji domeny jest znalezienie odpowiedniej nazwy domeny. Jeśli prowadzisz firmę, zdecydowanie najkorzystniej jest, gdy nazwa domeny internetowej odpowiada nazwie firmy. Wtedy klientom najłatwiej znaleźć stronę internetową. Zasad rejestracji krajowych domen nie regulują żadne przepisy, wszystko zostało natomiast ujęte w Regulaminie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), która zajmuje się rejestrowaniem domen internetowych. Zarejestrować domenę możesz również przez któregoś z akredytowanych partnerów NASK. Podczas rejestracji domeny wybierasz nie tylko jej nazwę, ale też jedno z rozszerzeń, np. .pl, .net, .com.pl. Pamiętaj, że nawet jeśli już zarejestrowałeś domenę, nie oznacza to, że jesteś jej właścicielem. Rejestracja domeny to prawo posługiwania się nią przez określony czas. Gdy rejestrujesz domenę internetową, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Zagrożenia dla domen internetowych 

To że zarejestrowałeś domenę, nie oznacza, iż jest ona zupełnie bezpieczna. Należy zawsze pamiętać o ochronie domeny, ponieważ istnieje wiele możliwych rodzajów naruszeń bezpieczeństwa. Aby jak najlepiej chronić domenę, warto poznać cyberprzestępstwa, które mogą stanowić dla niej zagrożenie.

Co to jest Cybersquatting? Jak chronić domenę?

Cybersquatting to rejestrowanie takich domen internetowych, które są identyczne z zarejestrowanymi znakami towarowymi, nazwami firm czy nazwiskami osób fizycznych. Tę praktykę inaczej nazywa się domaingrabbingiem lub domain name piracy. Takie działanie może doprowadzić do szantażu domenowego i strat finansowych firmy lub osoby, której prawa się narusza. Przykładem jest sytuacja, gdy np. firma XYZ, która zarejestrowała domenę xyz.pl jest szantażowana przez cyberprzestępcę, który zarejestrował domenę xyz.com i grozi, że jeśli firma XYZ nie odkupi domeny za określoną kwotę, sprzeda ją konkurencji lub umieści na stronie niekorzystne informacje dla firmy. Takie sytuacje zdarzają się niestety dość często. Jednym z rozwiązań jest np. zarejestrowanie kilku najbardziej popularnych rozszerzeń domen. 

Co to jest Typosquatting? Ochrona domeny firmowej.

Typosquatting to nieuczciwa technika rejestracji domen internetowych, które są niemal identyczne jak istniejące zastrzeżone znaki towarowe, nazwy firm czy nazwiska osób fizycznych. Jest to po prostu rejestrowanie domen pisanych przez internautów z błędem (ten rodzaj cyberprzestępstwa nazywany jest często metodą zarabiania na tłustych palcach, ponieważ wykorzystuje pomyłki literowe użytkowników). W praktyce jest to rejestrowanie domeny, która wygląda prawie dokładnie tak samo jak już istniejąca już strona internetowa firmy. Różni się jedynie literówką i to często taką regularnie popełnianą przez internautów. Załóżmy, że masz firmę, której adres strony internetowej to zabawki.pl. Cyberprzestępca, rejestrując np. domenę zabwaki.pl, uzyskuje ruch, który realnie powinien być kierowany na stronę Twojej firmy poszukiwanej przez użytkowników. Każda osoba, która wpisze nazwę domeny z błędem, trafi na stronę cyberprzestępcy, a nie stronę Twojej firmy.

Co to jest Cyberwildcatting? Jak chronić domenę internetową?

Cyberwildcatting to inaczej spekulacja domenami internetowymi (czasem mówi się także o nazwie „składowanie domen internetowych”). Ta nieuczciwa praktyka swoje początki ma w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to masowo powstawały pierwsze proste witryny internetowe. Cyberprzestępca stosujący cyberwildcatting rejestruje wiele domen, które zawierają określone słowa lub znaki towarowe. Wybiera takie, które już są lub mogą w przyszłości wykupione przez zainteresowane podmioty. Robi to w celu późniejszej sprzedaży prawa do tych domen internetowych. Ta nieuczciwa praktyka jest dość podobna do opisanego wyżej cybersquattingu, choć nastawiona na dużo większą skalę. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że cyberprzestępca, który zarejestruje domeny wymusza od ofiary tej nieuczciwej praktyki niewspółmiernie wysoką cenę za pożądane przez nią domeny internetowe.

Co to jest Cybersmearing i jak chronić domenę przed tym zjawiskiem?

Tę nieuczciwą praktykę internetową nazywa się inaczej „ośmieszającymi domenami internetowymi” lub „oczerniającymi domenami internetowymi”. Dosłownie z języka angielskiego pojęcie tłumaczylibyśmy jako „uwłaczające domeny internetowe”. Jest to więc rejestrowanie przez cyberprzestępcę domen ośmieszających firmę lub osobę fizyczną. Wtedy internetowy przestępca rejestruje domenę zawierającą nazwę firmy, cudzy znak towarowy czy nazwisko z dodatkowym ośmieszającym lub nawet obraźliwym słowem. Taka praktyka może być dla firmy bardzo szkodliwa – często bowiem to, jak firmę postrzega otoczenie mocno decyduje o tym, czy firma osiągnie sukces, czy też nie. Niestety, cybersmearing często stosują niezadowoleni byli pracownicy, którzy np. stracili pracę w danej firmie, nieuczciwi kontrahenci lub klienci. Zdarza się też, że tę nieuczciwą praktykę stosują konkurenci, chcący zaszkodzić innym firmom. Przykładem takiej sytuacji jest np. głośna historia amerykańskiej sieci supermarketów Walmart, której chciano zaszkodzić, rejestrując nazwę domeny walmartsucks.com.

W jaki sposób chronić domenę internetową?

Im bardziej rozwijają się technologie internetowe, tym większe szanse na to, że powstaną kolejne niebezpieczne praktyki, które mogą zagrozić Twojej domenie. Na razie ochrona domeny internetowej jest możliwa do wdrożenia i całkiem skuteczna. Oto metody ochrony domeny internetowej:

Domena zastrzeżona, czyli rejestracja znaku towarowego i jego zastrzeżenie

Rejestracja znaku towarowego i jego zastrzeżenie – jeśli jesteś właścicielem danego znaku towarowego, możesz skuteczniej egzekwować swoje prawa, gdy dojdzie do jakiegoś nadużycia lub cyberprzestępstwa. Tylko właściciel znaku towarowego ma prawo do jego używania – to największa zaleta rejestracji znaku towarowego. Znaki słowne chronią nazwę domeny o tym samym brzmieniu. Oczywiście rejestracja znaku towarowego nie jest obowiązkowa i tylko od Ciebie zależy, czy chcesz tej rejestracji dokonać. Gdy jednak uzyskasz prawo ochronne na znak towarowy, będzie Ci zdecydowanie łatwiej chronić domenę. Niestety są jednak pewne warunki. Po pierwsze – jest konieczne, aby domena internetowa zawierała w sobie znak towarowy. Jeśli Twój znak towarowy to XYZ, domena powinna wyglądać podobnie, np. xyz.pl. Jeśli nie spełnisz tego warunku i wybierzesz inną nazwę niż znak towarowy, nie będziesz mógł zabronić nikomu posługiwania się podobnymi domenami. Po drugie – Twój znak towarowy nie może wskazywać na rodzaj towaru lub usługi. Jeśli użyjesz znaku ogólnoinformacyjnego, nie będzie on chronił Twojej domeny internetowej. I wreszcie po trzecie – Twój znak towarowy nie daje Ci absolutnego monopolu na nazwę. Domena musi być używana w taki sposób, który narusza prawo do znaku towarowego. Gdy rejestrujesz znak towarowy, musisz wskazać, w ramach jakich towarów i usług chcesz uzyskać ochronę. Czyli: jeśli Twoja firma XYZ sprzedaje komputery, nie będzie naruszeniem prawa, kiedy ktoś pod podobną domeną będzie sprzedawał sprzęt sportowy. Podsumowując, posiadanie znaku towarowego może być dobrym sposobem na ochronę domeny internetowej i na pewno ułatwi Ci dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądzie w przypadku naruszenia prawa. Wystarczy, że w takiej sytuacji pokażesz świadectwo ochronne.

Wybór właściwego rozszerzenia

Wybierz właściwe rozszerzenie swojej domeny internetowej – jeśli wybierzesz odpowiednie rozszerzenia, utrudnisz lub nawet uniemożliwisz internetowym przestępcom rejestrowanie domen o nazwach identycznych z Twoją firmą lub Twoim znakiem towarowym. Pamiętaj, że jeśli wybierzesz tylko jedno rozszerzenie (najczęściej jest to oczywiście końcówka .pl), dajesz cyberprzestępcom szansę zarejestrowania innych popularnych rozszerzeń (np. .com, .com.pl itd.). Im mniej rozszerzeń domen zarejestrujesz, tym większa szansa na zarejestrowanie domen innych przez kogoś o nieuczciwych zamiarach i tym mniejsze bezpieczeństwo nazwy Twojej firmy lub Twojego znaku towarowego. Oczywiście przesada w drugą stronę też nie jest dobra. Rejestracja domeny wiąże się z kosztami – choć zwykle są one bardzo niskie za pierwszy rok, koszty odnowień w kolejnych latach dla zbyt wielu rozszerzeń mogą okazać się bardzo wysokie. 

Bieżąca kontrola domeny i działań w sieci

Kontroluj na bieżąco, co dzieje się w sieci – im szybciej zareagujesz, tym mniejsze szkody w razie naruszenia bezpieczeństwa Twojej domeny. Kontrola treści online powinna być procesem ciągłym i regularnie powtarzanym. Raz na jakiś czas przeglądaj wyszukiwarkę pod kątem fraz podobnych do Twojej nazwy domeny.

Ochrona domeny internetowej - podsumowanie

ochrona domeny inernetowejJak widzisz, jest wiele zagrożeń, na które narażona może być Twoja firmowa domena internetowa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe metody, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć domenę, aby nie narazić firmy i jej wizerunku na straty. Opisane wyżej rady pomogą Ci skutecznie ochronić domenę i sprawić, że Twoja obecność w Internecie będzie mniej narażona na cyberataki.
 

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.