Co to jest SPAM? Definicja, rodzaje, ochrona

Wraz z pocztą e-mail (i nie tylko) pojawia się problem SPAMu. Wielu z nas zna to uczucie, gdy w skrzynce odbiorczej ląduje masa niechcianych wiadomości reklamowych, które często okazują się złośliwe i mogą narazić nasze urządzenia na niebezpieczeństwo. Dlatego warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest SPAM, jakie są rodzaje oraz jak możemy uniknąć otrzymywania tego typu korespondencji. 

Czym jest SPAM? Podstawowa definicja

Poczta "spam" to masowo wysyłana poczta reklamowa, która nie jest pożądana przez odbiorcę. Zazwyczaj jest filtrowana przez aplikacje pocztowe i umieszczana w specjalnym folderze. Kampanie marketingowe, których celem jest pozyskanie nowych klientów za pomocą poczty elektronicznej, mogą przyczyniać się do dostarczania takiej poczty.

Dane kontaktowe są legalnie kupowane od wyspecjalizowanych firm zwanych "brokerami danych". Wiele spamowych wiadomości pochodzi od firm, z którymi użytkownik miał lub ma stosunki handlowe, a informacje kontaktowe zostały im przekazane bezpośrednio.

Osoby lub firmy, które korzystają z niechcianych promocji, są nazywane spamerami, a praktyka ta jest określana jako spamowanie.

Czy spam może być niebezpieczny?

Warto jednak zauważyć, że pomimo że spam jest zwykle postrzegany w negatywnym świetle, nie musi zawierać oszustw lub wirusów, które mogą zaszkodzić odbiorcy. Często mianem SPAMu określane są wiadomości i powiadomienia, na które sami wyraziliśmy zgodę, np. wyrażając zgody marketingowe podczas zakładania konta lub kupowania usługi. 

Jak odróżnić SPAM od phishingu?

Phishing to forma oszustwa internetowego, która polega na wyłudzaniu poufnych informacji od użytkowników, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe, poprzez podszywanie się pod zaufane źródło, np. bank, serwis pocztowy, czy sklep internetowy. Oszuści często wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które wyglądają jak autentyczne, zawierają linki do fałszywych stron internetowych, które wyglądają jak oryginalne.

Natomiast SPAM to masowe rozsyłanie niechcianych wiadomości e-mail, które często zawierają oferty handlowe lub treści reklamowe. Wiadomości SPAM nie zawierają zwykle próby wyłudzenia poufnych informacji od użytkowników, ale często zawierają linki do podejrzanych stron internetowych lub załączniki, które mogą zawierać wirusy lub malware.

Warto jednak pamiętać, że choć phishing i SPAM to dwa różne zjawiska, oszuści często wykorzystują je w połączeniu, np. wysyłając fałszywe wiadomości e-mail, które wyglądają jak autentyczne oferty handlowe, ale w rzeczywistości mają na celu wyłudzenie poufnych danych użytkowników.

Warto pamiętać, że protokoły DKIM, SPF i DMARC mają wpływ na działania phishingowe. W przypadku ataków phishingowych, cyberprzestępcy często podszywają się pod prawdziwe adresy e-mail i domeny, aby oszukać użytkowników. W takim przypadku, korzystanie z tych protokołów może pomóc w ochronie przed phishingiem. Te protokoły mają na celu zwalczanie oszustw związanych z phishingiem, ale ich skuteczność zależy od ich właściwej konfiguracji. Wdrożenie tych protokołów nie gwarantuje całkowitej ochrony przed phishingiem, ale zwiększa szanse na identyfikację podejrzanych wiadomości e-mail.

Jakie są rodzaje spamu?

Spam jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi boryka się większość użytkowników Internetu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są rodzaje spamu. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest spam e-mailowy, ale są też inne formy, takie jak wiadomości ze spamem, spam mobilny (SMS), spam telefoniczny, spam w sieciach społecznościowych, spamowanie linków i spam treści internetowych. Większość spamu jest wysyłana w celach czysto reklamowych, a czasami także w celu oszustwa lub pozyskania danych osobowych. Należy pamiętać, że spam jest uciążliwy i szkodliwy, a w przypadku otrzymania wiadomości podejrzanej lub spamu, należy unikać kliknięcia w linki lub udostępniania swoich danych osobowych.

SPAM w poczcie e-mail

Spam e-mailowy - najczęstszy rodzaj spamu, który zalewa nasze skrzynki pocztowe, ale istnieją filtry, które pomagają uniknąć ich otrzymywania.

Wiadomości ze spamem - spam przesyłany za pomocą programów do czatu wideo i komunikatorów internetowych, takich jak Facebook Messenger, Telegram, WhatsApp, Skype, itp.

SPAM w wiadomościach SMS

Spam mobilny (SMS) - spam przesyłany za pośrednictwem tradycyjnych wiadomości tekstowych, wykorzystujący dane osobowe przekazane firmom w celach marketingowych.

SPAM w telefonie

Spam telefoniczny - spam przesyłany w postaci telefonów od firm, które uzyskały nasze dane osobowe, zazwyczaj poprzez subskrypcję usług.

SPAM na Facebooku, Instagramie i innych sieciach społecznościowych

Spam w sieciach społecznościowych - spam przesyłany za pośrednictwem fałszywych kont w sieciach społecznościowych, wykorzystujący okazję do ponownego wysyłania ofert produktów, które nie są segmentowane pod kątem gustów i zainteresowań odbiorcy.

SPAM na blogu / forum

Spamowanie linków - pozostawianie nieistotnych komentarzy na innych stronach internetowych lub blogach wyłącznie w celu uzyskania linku do naszego cyfrowego projektu.

SPAM na stronach internetowych

Spam treści internetowych - niewłaściwe upychanie słów kluczowych w artykułach dotyczących słów kluczowych, co jest złamanie zasad pozycjonowania i jest karane przez Google.

Jak możesz obronić się przed spamem?

Zawsze znajdą się osoby i firmy, które dokonują masowych wysyłek i trudno jest temu w pełni zapobiec. Niemniej jednak możemy podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ilość spamu, który dociera do naszej skrzynki pocztowej.

Nie podawaj swoich danych w Internecie bez potrzeby

Przede wszystkim, nie należy podawać zbyt wielu swoich danych osobowych w Internecie. Niektórzy spamujący skanują strony internetowe, fora i portale społecznościowe w poszukiwaniu kontaktowych danych użytkowników, którzy są "zbyt widoczni". Dlatego należy ograniczyć ilość swoich wrażliwych danych osobowych udostępnionych publicznie, a dostęp do nich powinien być możliwy tylko dla znajomych lub osób, którym ufa się w Internecie.

Oczywiście, jeśli prowadzimy firmę lub posiadamy markę osobistą, musimy mieć stronę internetową z danymi kontaktowymi. W takim przypadku najlepiej mieć osobisty adres e-mail lub numer telefonu, aby potencjalni klienci mogli się z nami skontaktować. Jednakże, należy zawsze pamiętać o przestrzeganiu przepisów RODO oraz innych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Weryfikuj instalowane oprogramowanie

Poza tym warto korzystać z oprogramowania, które filtrować będzie potencjalnie niebezpieczne informacje, na przykład programów antywirusowych lub wtyczek bezpieczeństwa. Należy również umieszczać swoje dane osobowe w Internecie w sposób ukryty i udostępniać tylko niezbędne informacje na swojej stronie internetowej. Dzięki tym prostym krokom można zminimalizować ilość spamu docierającego do naszej skrzynki pocztowej.

Ochrona skrzynki e-mail przed SPAMem w 3 krokach

Zarówno wiadomości typu "spam" jak i "phishing" mają za zadanie przyciągnięcie uwagi użytkownika i skłonienie go do otwarcia ich. Choć aplikacje do zarządzania pocztą e-mail zazwyczaj uniemożliwiają uruchomienie złośliwego oprogramowania poprzez otwarcie wiadomości, należy zawsze przestrzegać kilku zasad.

Zweryfikuj nadawcę e-mail

Przede wszystkim należy zweryfikować nadawcę przed otwarciem wiadomości. Nigdy nie należy odpowiadać na wiadomości "spam" z kont "noreply" (które nie pozwalają na otrzymanie odpowiedzi) lub na wiadomości "phishing" (potwierdzając w ten sposób, że informacje uzyskane przez przestępców są poprawne i mogą być dalej wykorzystywane).

Nie klikaj w linki i nie pobieraj załączników, jeśli nie masz pewności, że są bezpieczne

Należy unikać klikania w linki, pobierania lub otwierania załączników oraz korzystania z informacji kontaktowych zawartych w treści wiadomości.

Zachowaj spokój i nie daj się naciągnąć

W przypadku "phishingu" z wyłudzeniem należy zachować spokój i nie ulegać żądaniom przestępców, gdyż są to zazwyczaj ogólnikowe wiadomości z nieprawdziwymi informacjami. W takim przypadku warto skontaktować się z organem publicznym kraju zajmującym się przestępstwami telematycznymi. Należy także pamiętać, że oszuści mogą wykorzystywać fałszywe informacje, aby wyłudzić pieniądze. 

Czarna i biała lista nadawców w walce ze SPAMem

Czarna i biała lista nadawców mogą pomóc w ograniczeniu SPAM-u. Czarna lista zawiera adresy e-mail, które są uznane za niechciane i które powinny być automatycznie odrzucane lub oznaczane jako spam. Biała lista natomiast zawiera adresy e-mail, które są uznane za zaufane i które powinny być automatycznie akceptowane.

Wprowadzenie czarnej i białej listy nadawców do programu do zarządzania pocztą e-mail może pomóc w automatycznym filtrowaniu niechcianych wiadomości i ograniczeniu liczby otrzymywanych spamów. Jednakże należy pamiętać, że czarna i biała lista nadawców nie są idealnym rozwiązaniem i nie są w stanie całkowicie zablokować wszystkich spamów. Cyberprzestępcy często zmieniają swoje adresy e-mail, aby omijać takie filtry, więc użytkownicy powinni zachować ostrożność i wykazywać czujność przy otwieraniu i odpowiadaniu na wiadomości e-mail.

Podsumowanie. Jak skutecznie walczyć ze spamem?

Czym jest niechciana korespondencja SPAM i czy zawsze SPAM jest oszustwem?Podsumowując, spam jest problemem, który dotyka każdego użytkownika poczty elektronicznej. Wysyłane masowo wiadomości reklamowe, fałszywe wiadomości z prośbą o potwierdzenie danych lub podejrzane linki mogą nie tylko zatkać skrzynkę odbiorczą, ale również stanowić zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa użytkownika.

Jednym z najważniejszych sposobów walki ze spamem jest edukacja i wiedza na temat tego, jakie są jego rodzaje oraz jak go unikać. Dzięki temu użytkownik może nauczyć się rozpoznawać podejrzane wiadomości i unikać otwierania lub odpowiadania na nie.

Czarna i biała lista nadawców to narzędzia, które mogą pomóc w ograniczeniu ilości otrzymywanych wiadomości spamowych. Warto skorzystać z dostępnych opcji, aby zminimalizować ryzyko otrzymania niepożądanych wiadomości.

W końcu, aby zachować bezpieczeństwo w sieci, warto również korzystać z oprogramowania antyspamowego, które automatyzuje proces wykrywania i usuwania wiadomości spamowych. Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo w internecie jest naszą wspólną odpowiedzialnością, więc warto podejść do tego problemu poważnie i działać proaktywnie.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.