Prawidłowa konfiguracja SPF w obsłudze poczty e-mail i jej uwierzytelnianiu

Wraz z popularnością e-maili wzrosła liczba oszustw i ataków cybernetycznych, w tym ataków typu phishing, które wykorzystują fałszywe adresy e-mail do pozyskiwania poufnych informacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć swoją pocztę elektroniczną. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę poczty e-mail jest wykorzystanie protokołów uwierzytelniania, takich jak SPF, DKIM i DMARC.

Co to jest SPF?

SPF to "system", który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wiarygodności poczty elektronicznej poprzez zapobieganie atakom phishingowym i spoofingowi. SPF działa poprzez konfigurację rekordów DNS, które określają adresy IP upoważnione do wysyłania wiadomości e-mail w imieniu domeny. Dzięki temu tylko legalni nadawcy mogą wysyłać wiadomości e-mail.

Co to jest SPF mail?

Konfiguracja SPF jest ważnym krokiem w uwierzytelnianiu poczty elektronicznej. Dzięki niemu, serwer odbierający może upewnić się, że pochodzą one z autoryzowanego serwera dla danej domeny. Jednak SPF uwierzytelnia tylko serwer wysyłający, a nie koniecznie tożsamość nadawcy. W celu dokładniejszego uwierzytelnienia wiadomości e-mail, warto używać SPF z DKIM i DMARC.

SPF jako ochrona przed phishingiem oraz spoofingiem

Ataki phishingowe i spoofing w poczcie elektronicznej są coraz bardziej powszechne, dlatego konfiguracja SPF jest niezbędna do zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony przed tymi zagrożeniami. Dzięki SPF możemy zapobiegać fałszowaniu/wyłudzaniu wiadomości e-mail i chronić nasze konto przed nieuprawnionym dostępem.

SPF - zapewnij bezpieczeństwo i autentyczność e-mail

Konfiguracja SPF (Sender Policy Framework) to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa i autentyczności wiadomości e-mail. Oprócz zapobiegania oszustwom e-mailowym, takim jak Email Spoofing czy phishing, konfiguracja SPF może również pomóc w zwiększeniu dostarczalności wiadomości i poprawie reputacji nadawcy. W poniższej liście przedstawiamy wybrane korzyści wynikające z konfiguracji SPF w procesie uwierzytelniania wiadomości e-mail:

 • Zapobieganie oszustwom e-mailowym poprzez zwalczanie Email Spoofingu - techniki często wykorzystywanej w atakach phishingowych, gdzie fałszywy nadawca podszywa się pod legalne źródło. Konfiguracja SPF pomaga weryfikować autentyczność nadawcy i zapobiegać oszustwom.
 • Ochrona przed oszustwami e-mailowymi i atakami phishingowymi poprzez identyfikację i blokowanie nieautoryzowanych nadawców, co zmniejsza ryzyko oszustwa.
 • Zwiększenie dostarczalności e-maili poprzez zmniejszenie filtrowania e-maili jako spam i poprawę szans dostarczenia legalnych wiadomości do skrzynki odbiorcy.
 • Poprawa reputacji nadawcy poprzez zapewnienie, że tylko autoryzowani nadawcy mogą wysyłać e-maile w imieniu domeny, co wpływa na postrzeganie wiarygodności i zaufania do wiadomości e-mail.

Konfiguracja SPF krok po kroku

Konfiguracja SPF to ważny krok w zapewnieniu bezpieczeństwa i niezawodności Twojej poczty elektronicznej. W celu skutecznej konfiguracji SPF dla Twojej domeny, należy przeprowadzić kilka podstawowych działań, takich jak zebranie adresów IP nadawców, stworzenie listy domen wysyłających, utworzenie rekordu SPF oraz opublikowanie go w DNS Twojej domeny. Należy również przeprowadzić walidację i testowanie, aby upewnić się, że konfiguracja działa poprawnie. Dzięki tym krokom można zapobiec oszustwom e-mailowym, phishingowi, zwiększyć dostarczalność wiadomości i ustanowić dobrą reputację nadawcy.

Oto lista kroków do wykonania konfiguracji SPF dla Twojej domeny:

 1. Zbierz adresy IP nadawców: Aby skonfigurować SPF, musisz uzyskać listę wszystkich adresów IP autoryzowanych serwerów e-mailowych dla Twojej domeny. Upewnij się, że zebrałeś kompleksową listę wszystkich adresów IP, które mogą wysyłać e-maile w imieniu Twojej domeny.
 2. Wymień listę domen wysyłających: Wymień wszystkie autoryzowane domeny wysyłające e-maile w imieniu Twojej domeny. Stwórz spis wszystkich domen uprawnionych do wysyłania wiadomości e-mail.
 3. Utwórz rekord SPF: Użyj zebranych adresów IP i domen wysyłających, aby utworzyć właściwy rekord SPF. Możesz skorzystać z narzędzia do generowania rekordów SPF lub ręcznie utworzyć rekord.
 4. Opublikuj rekord SPF w DNS: Po utworzeniu poprawnego rekordu SPF, opublikuj go w DNS (Domain Name System) Twojej domeny. Twoje serwery pocztowe będą korzystać z tego rekordu SPF do uwierzytelniania e-maili wysyłanych w imieniu Twojej domeny.
 5. Zweryfikuj i przetestuj: Po opublikowaniu rekordu SPF, zweryfikuj i przetestuj go, aby upewnić się, że działa poprawnie. Skorzystaj z narzędzi do testowania SPF, aby sprawdzić, czy rekord SPF jest poprawnie skonfigurowany i czy Twoje e-maile przechodzą kontrolę SPF.

Ograniczenia rekordów SPF w uwierzytelnianiu nadawcy e-mail

SPF nie działa dla pola "From" w wiadomości e-mail, co umożliwia atakującym oszustwo poprzez fałszywą domenę w adresie ścieżki zwrotnej i legalny adres w sekcji "Od". Rekordy SPF mają również ograniczenie związanego z ilością odwołań do DNS. Serwer odbiorczy musi sprawdzić rekord, aby upewnić się, że nadawca jest autoryzowany, a jeśli organizacja korzysta z wielu zewnętrznych dostawców, którzy wysyłają e-maile przez tę samą domenę, rekordy SPF mogą przekroczyć limit 10 odwołań do DNS. To może zaszkodzić wskaźnikom dostarczalności emaili.

Jak DMARC rozwiązuje te problemy?

DMARC to rozwiązanie, które łączy w sobie uwierzytelnienie SPF i DKIM. Aby e-mail przeszedł DMARC, musi przejść jedno z nich. Ale DMARC wyróżnia się dzięki dodatkowej funkcjonalności, którą jest raportowanie.

Dzięki raportom DMARC otrzymujesz codzienną informację zwrotną dotyczącą stanu Twojego kanału e-mail. To obejmuje informacje o wdrożeniu DMARC, dane dotyczące maili, które nie przeszły uwierzytelnienia oraz szczegóły dotyczące prób spoofingu.

Jeśli chcesz chronić swoją skrzynkę pocztową przed atakami typu spoofing, warto zapoznać się z przewodnikiem, który przedstawia 5 sposobów na unikanie tego rodzaju zagrożeń.

Dlaczego warto skorzystać z DMARC, SPF i DKIM?

Wdrożenie tych trzech ważnych protokołów uwierzytelniania znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa Twojej poczty elektronicznej, a także przynosi szereg innych korzyści:

 • Informuje wszystkich klientów oraz partnerów biznesowych, że Twoja firma działa w sposób legalny i poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa poczty elektronicznej.
 • Zwiększa skuteczność dostarczania wiadomości e-mail, a tym samym buduje zaufanie do Twojej marki, uniemożliwiając oszustom podszywanie się pod Twoją domenę w celu przeprowadzenia ataków phishingowych.
 • Chroni Twoich klientów, partnerów oraz inne podmioty zewnętrzne przed nieuczciwym wykorzystaniem Twojej domeny.
 • Weryfikacja wiarygodności nadawcy za pomocą SPF, DKIM i DMARC pozwala na skuteczne zapobieganie atakom typu phishing oraz innym zagrożeniom, które mogą być przesyłane drogą elektroniczną.

Wybór właściwego protokołu uwierzytelniania poczty e-mail może być trudny, ponieważ wszystkie trzy, tj. DMARC, SPF i DKIM, choć wzmacniają bezpieczeństwo poczty e-mail, nie działają w izolacji. W celu zapewnienia ochrony i dostarczenia wiadomości zgodnie z przeznaczeniem konieczne jest wdrożenie wszystkich trzech protokołów.

Implementacja SPF pozwala na zapobieganie fałszowaniu domen, ale nie chroni przed oszustwami e-mailowymi. Z drugiej strony, DKIM może zweryfikować legalność nadawcy, ale hakerzy wciąż mogą zmienić adres „nadawcy”.

Dlatego też, aby zapewnić pełną ochronę poczty e-mail, zaleca się jednoczesne wdrożenie protokołów DKIM, SPF i DMARC.

Podsumowanie

Rekord SPF w obsłudze zabezpieczeń antyspamowych poczty e-mail i domenySPF jest ważnym narzędziem w zapewnianiu bezpieczeństwa, autentyczności i dostarczalności wiadomości e-mail, a jego konfiguracja powinna być częścią kompleksowego systemu uwierzytelniania poczty elektronicznej.

Możesz być zainteresowany również: