Co to jest Mailer Daemon i dlaczego otrzymuję "demony"?

Wielu użytkowników Internetu wciąż korzysta z poczty elektronicznej codziennie, wysyłając i odbierając dziesiątki wiadomości. Czasami zdarza się, że wysłana przez nas wiadomość nie zostaje dostarczona do odbiorcy, a w zamian otrzymujemy tajemniczą wiadomość od Mailer Daemona lub "demona".

Co to jest Mailer Daemon i dlaczego otrzymuję "demony"?

Wiadomość o błędzie dostarczenia poczty elektronicznej, zwykle nazywana Mailer Daemonem, to automatyczna odpowiedź serwera pocztowego, która informuje nadawcę, że wiadomość, którą próbował wysłać, nie została dostarczona do odbiorcy z powodu jakiegoś błędu.

Dlaczego serwer odrzuca maila?

Istnieje wiele przyczyn, dla których można otrzymać taką wiadomość, w tym:

 • Błędny adres e-mail odbiorcy lub nadawcy - jeśli adres e-mail jest źle wpisany lub zawiera literówki, to wiadomość nie będzie dostarczona do odbiorcy.
 • Problem z serwerem pocztowym - jeśli serwer pocztowy jest niedostępny lub nie działa prawidłowo, wiadomość nie zostanie dostarczona.
 • Wiadomość jest zbyt duża - większość serwerów pocztowych ma ograniczenia dotyczące rozmiaru wiadomości, jeśli przekroczy ona maksymalny dopuszczalny rozmiar, nie zostanie dostarczona.
 • Odbiorca ma pełną skrzynkę odbiorczą - jeśli skrzynka odbiorcza odbiorcy jest pełna, wiadomość nie zostanie dostarczona.
 • Filtry antyspamowe - niektóre wiadomości mogą być uznane za spam i zostaną zablokowane przez filtry antyspamowe.

Jak czytać wiadomość Mailer Daemon?

Mailer Daemon dostarcza szeregu informacji na temat nadawcy i odbiorcy wiadomości, ale przede wszystkim jasno komunikuje użytkownikowi, jaki problem napotkała wiadomość na swojej drodze, czy to po stronie serwera nadawcy wiadomości czy odbiorcy.

Oto lista wiadomości zwrotnych Mailer Daemon z wyjaśnieniami:

 • "No Such User Here" lub "User unknown in virtual mailbox table" - oznacza, że wskazane konto pocztowe nie istnieje lub zostało zablokowane.
 • "unsolicited mail" lub "message has been blocked because ASE reports it as spam" lub "rejected due to low SenderBase Reputation score" lub "rejected due to the sending MTA’s poor reputation" - może oznaczać, że adres serwera nadawcy może być testowany na liście RBL. Należy sprawdzić, czy adres IP znajduje się na liście spamerów za pomocą zewnętrznych narzędzi, np.: https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx
 • "couldn’t find any host named" - oznacza, że zostały użyte niedozwolone znaki w adresie e-mail adresata lub wpisany adres jest niepoprawny. Należy sprawdzić poprawność adresu e-mail podczas wysyłania wiadomości.
 • "Remote host said: SPF Error" - może oznaczać, że wystąpił problem z autoryzacją SPF. Rozwiązaniem może być dodanie rekordu TXT z wartością SPF dla Twojej domeny.
 • "sorry, that domain isn’t in my list of allowed rcpthosts" - może oznaczać, że wiadomość została wysłana bez wymaganej autoryzacji SMTP.
 • "Connected to but connection died" - może oznaczać, że serwer docelowy był niedostępny przez dłuższy czas, mógł być wyłączony lub działać niepoprawnie.
 • "does not like recipient" lub "Client host rejected: cannot find your hostname" - może oznaczać, że konfiguracja zawiera nieprawidłowy adres w RevDNS. Sprawdź konfigurację ustawień RevDNS na Twoim serwerze.
 • "DKIM domain mismatch – found in DKIMCache, but no DKIM – Signature found in mail header" - może oznaczać, że wystąpił problem z DKIM po stronie odbiorcy. Należy skontaktować się z administratorem serwera pocztowego adresata.
 • "maildir over quota" - oznacza, że konto adresata ma za mało wolnego miejsca, aby przyjąć wiadomość. Należy zwiększyć pojemność skrzynki e-mail lub usunąć zbędne wiadomości.
 • "Administrative prohibition" lub "Verification failed for" lub "Sender verify failed" - może oznaczać, że docelowy serwer pocztowy odrzucił wiadomość e-mail z nieznanej przyczyny. Skontaktuj się z administratorem serwera pocztowego adresata. Wyjaśnij przyczynę tego komunikatu błędu.

Dlaczego istnieje Mailer Daemon i kiedy generują się jego wiadomości?

Wiadomości Mailer Daemon to zwykle niegroźne i użyteczne raporty o doręczeniu wiadomości e-mail, a nie spam. Warto dowiedzieć się, jak i kiedy generowane są te wiadomości.

W momencie wysyłania e-maila bądźmy szczerzy - chcielibyśmy mieć pewność, że dotrze on do adresata. Jednakże e-mail to system złożony z wielu różnych elementów, działający jak tradycyjna poczta: nasza wiadomość trafia na serwer poczty, nazywany demonem poczty, który przekazuje ją dalej do kolejnych demonów poczty, zanim ostatecznie zostanie dostarczona do skrzynki odbiorczej adresata. Ten proces może potrwać chwilę (choć zazwyczaj trwa zaledwie kilka sekund), a tylko ostatni serwer wie, czy udało się dostarczyć wiadomość.

Dlatego, gdy nasza wiadomość e-mail nie może zostać dostarczona, otrzymujemy powiadomienie Mailer Daemon. Jest to rodzaj automatycznej odpowiedzi, która informuje nas, że coś poszło nie tak z wysyłką naszej wiadomości i że nie została ona dostarczona. Mailer Daemon może generować te powiadomienia z różnych powodów, na przykład ze względu na nieprawidłowy adres e-mail, problem z serwerem lub z przekroczeniem limitu rozmiaru wiadomości.

Mimo że otrzymywanie wiadomości od Mailer Daemon może wydawać się irytujące, w rzeczywistości jest to przydatna funkcja, która pomaga nam śledzić i rozwiązywać problemy z dostarczeniem wiadomości e-mail.

Jak działa generowanie raportów doręczenia przez Mailer Daemon?

Jeśli jako nadawca otrzymujesz powiadomienie od Mailer Daemon o nieudanej próbie dostarczenia wiadomości e-mail, jest to zwykle spowodowane problemami z jej dostarczeniem. Mailer Daemon stara się ostrzec Cię o tym, co się stało, wykorzystując do tego swoją główną funkcję - wysyłanie wiadomości e-mail.

W wyniku tego generowany jest raport doręczenia, w którym Mailer Daemon informuje o zaistniałym błędzie, zazwyczaj dotyczącym nieudanego dostarczenia wiadomości e-mail, podaje możliwe przyczyny problemu i informuje, czy serwer będzie próbował dostarczyć wiadomość ponownie. Raport ten jest oczywiście kierowany i wysyłany do nadawcy oryginalnej wiadomości e-mail.

Warto jednak zaznaczyć, że sposób określenia "pierwotnego nadawcy" jest złożoną kwestią, a przypuszczenia co do jego tożsamości mogą być błędne. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego demony poczty nie korzystają z pola "Od:" do określenia nadawcy wiadomości e-mail, należy pamiętać o specyfice działania poczty elektronicznej i zwrócić uwagę na dodatkowe informacje przekazywane wraz z wiadomością.

Czy można zrobić coś, aby powstrzymać spam w Mailer Daemon?

Wysyłanie raportów doręczenia do sfałszowanych adresów nadawców jest jednym z powodów, dlaczego ten problem jest tak trudny do rozwiązania. Szczęśliwie, serwery pocztowe podejmują kroki w celu ograniczenia liczby niepotrzebnych powiadomień o nieudanym dostarczeniu.

Serwery pocztowe mogą ustalić, czy adres zwrotny jest prawdziwy przed wysłaniem raportu o nieudanej dostawie. Jeśli adres jest sfałszowany, serwer nie wyśle raportu. Serwery mogą również zbadać treść wiadomości, aby ustalić, czy jest to spam. Jeśli tak, serwer może po prostu odrzucić wiadomość bez wysyłania raportu o błędzie. Ponadto serwery pocztowe mogą usuwać lub kwarantannować wiadomości zawierające spam lub złośliwe oprogramowanie.

Warto zaznaczyć, że czasami nawet prawidłowe raporty doręczenia mogą wydawać się spamem, ponieważ mogą zawierać niewielką ilość treści i wydawać się podejrzane. Aby zapobiec temu problemowi, można włączyć filtrowanie wiadomości, takie jak filtr antyspamowy, które pomagają w wykrywaniu podejrzanych wiadomości i chronią przed spamem.

Otrzymałem wiadomość o odrzuceniu wiadomości e-mail, której nie wysłałem

Kiedy otrzymasz wiadomość o odrzuceniu wiadomości e-mail, której nie wysłałeś, może to oznaczać, że zostałeś ofiarą spamu demona poczty. Spamerzy wykorzystują fałszywe adresy e-mail i sfałszowane nagłówki wiadomości, aby wysyłać spam i ataki typu phishing. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać, czy faktycznie wysłałeś wiadomość i czy adres e-mail w nagłówku jest prawidłowy. Nigdy nie otwieraj ani nie pobieraj załączników z podejrzanych wiadomości e-mail, ponieważ mogą one zawierać wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie. Możliwe też, że Twój komputer został zainfekowany przez wirusa i wysyła teraz wiadomości e-mail do Twoich kontaktów.

Przeskanuj i usuń wirusa: Przeskanuj swoje urządzenia, laptopy, telefony komórkowe i komputery stacjonarne (niezależnie od tego, którego używasz do otwierania wiadomości e-mail) za pomocą niezawodnego programu antywirusowego, aby wykryć i pozbyć się każdego wirusa demona poczty.

 • Zmień hasło do poczty e-mail: Następnie zmień hasło do poczty e-mail lub poproś o pomoc dostawcę skrzynki pocztowej, który pomoże Ci zrobić to samo.
 • Zawsze upewnij się, że logujesz się przy użyciu nowego hasła dopiero po przeskanowaniu i usunięciu wirusa. W przeciwnym razie wirus może uzyskać nowe hasło, gdy tylko je wpiszesz, a proces będzie kontynuowany.
 • Powiadom swoje kontakty e-mail: Należy zaznaczyć, że komunikaty o niepowodzeniach demona poczty mogą pojawiać się jeszcze przez kilka dni, gdy serwery zakończą dostarczanie komunikatów, ale zawsze można je usunąć, dopóki nie przestaną automatycznie działać.

Jeśli jesteś ofiarą spamu typu mailer-daemon, zalecamy poinformowanie o tym swoich kontaktów pocztowych i poinformowanie ich o wszelkich podejrzanych działaniach zainicjowanych z Twojego adresu e-mail. Zawsze pamiętaj, że każde ogniwo w łańcuchu wirusów jest ważne!

Czy blokada na liście RBL może skutkować otrzymywaniem Mailer Daemon?

otrzymywanie wiadomości od mailer daemon może mieć związek z listami RBL (Real-time Blackhole List). RBL to lista adresów IP znanych z nadużyć, które są używane do wysyłania niechcianych wiadomości e-mail lub są powiązane z botnetami i innymi formami złośliwego oprogramowania. Wiadomości wysyłane z tych adresów IP są często blokowane przez usługi filtrujące spam, takie jak serwery pocztowe i dostawcy usług internetowych.

Jeśli Twoje adresy IP są umieszczone na jednej z list RBL, Twój serwer pocztowy może nie być w stanie dostarczyć e-maili do niektórych odbiorców lub może otrzymać powiadomienia zwrotne od demonów poczty, informujące o niepowodzeniu dostarczenia wiadomości. W takim przypadku konieczne będzie podjęcie kroków w celu usunięcia adresu IP z listy RBL, takich jak kontakt z administratorem listy RBL lub wdrożenie odpowiednich działań zapobiegawczych, aby zapobiec nadużyciom.

DKIM, DMARC, SPF a Mailer Daemon

Czym jest Mailer DeamonDKIM (DomainKeys Identified Mail), SPF (Sender Policy Framework), oraz DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) to technologie autentykacji, które pomagają zwalczać spam i zapewnić, że wysyłane wiadomości e-mail są rzeczywiście wysyłane przez prawdziwych nadawców.

DKIM polega na podpisaniu wiadomości kluczem prywatnym przez serwer wysyłający, a następnie zweryfikowaniu podpisu przez serwer odbiorcy przy użyciu klucza publicznego. SPF natomiast polega na określeniu przez właściciela domeny, które serwery są uprawnione do wysyłania wiadomości w imieniu tej domeny. DMARC to natomiast standard, który pozwala właścicielom domen na kontrolowanie sposobu, w jaki ich wiadomości e-mail są autentykowane przez serwery odbiorcze.

Dzięki użyciu tych technologii serwery odbiorcze są w stanie zweryfikować, czy wiadomość e-mail została faktycznie wysłana przez prawdziwego nadawcę i czy jest ona wiarygodna, co pomaga w zwalczaniu spamu oraz zwiększa szanse na dostarczenie wiadomości do skrzynki odbiorczej bez trafia na listy RBL lub do folderu ze spamem.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.