Co to jest DKIM?

DomainKeys Identified Mail (DKIM) to protokół uwierzytelniania wiadomości e-mail, który umożliwia nadawcom cyfrowe podpisywanie wiadomości e-mail w celu weryfikacji autentyczności nadawcy i upewnienia się, że wiadomość nie została naruszona podczas przesyłania. DKIM pomaga zapobiegać fałszowaniu, wyłudzaniu informacji i innym rodzajom oszustw związanych z pocztą e-mail,

Co to jest DKIM? Definicja i historia protokołu

DKIM to sposób na zwalczanie fałszowania wiadomości e-mail poprzez uwierzytelnianie nadawcy wiadomości. Jest to metoda, która pozwala odbiorcy wiadomości sprawdzić, czy została ona wysłana z domeny autoryzowanej przez właściciela tej domeny.

W 2004 roku DKIM powstał jako wspólny projekt konsorcjum firm. W jego skład wchodziły m.in. Yahoo i Cisco. DKIM łączy w sobie koncepcje DomainKeys i Identified Internet Mail, a skrót pochodzi od DomainKeys Identified Mail.

W czasie wysyłania wiadomości, serwer pocztowy podpisuje ją cyfrowo, co umożliwia weryfikację autentyczności nadawcy. W przypadku, gdy podpis cyfrowy nie będzie pasował do domeny wysyłającej wiadomość, wiadomość może zostać uznana za podejrzaną i nieprawdziwą. DKIM jest jednym ze sposobów, aby zwalczyć fałszerstwa i próby phishingu w wiadomościach e-mail.

Jakie są różnice między DomainKeys (DK) a DKIM?

DomainKeys Identified Mail (DKIM) to następca DomainKeys opracowany przez Yahoo. Oba standardy mają podobieństwa, ale DKIM posiada dodatkowe elementy z Identified Internet Mail (IIM) od firmy Cisco. Poprawki te zapewniają większe bezpieczeństwo i elastyczność niż tylko klucze domeny. Poniżej przedstawione są niektóre z głównych różnic między DK i DKIM:

DKIM:

  • Umożliwia użycie wielu algorytmów podpisu, podczas gdy DK zezwala tylko na jeden algorytm.
  • Zapewnia więcej opcji, które pozwalają zweryfikować zarówno nagłówek, jak i treść wiadomości.
  • Pozwala na podpisywanie przez osoby trzecie.
  • Umożliwia samopodpisanie pola nagłówka DKIM-Signature.
  • Pozwala na użycie symboli wieloznacznych dla niektórych parametrów.
  • Obsługuje limity czasu podpisu w DNS.

Jak działa DKIM?

DKIM (DomainKeys Identified Mail) jako protokół uwierzytelniania wiadomości e-mail, działa na zasadzie podpisów cyfrowych. Działanie DKIM polega na wykorzystaniu kluczy kryptograficznych, które służą do generowania i weryfikacji podpisów cyfrowych. Nadawca podpisuje swoją wiadomość kluczem prywatnym, a serwer odbiorcy weryfikuje ten podpis za pomocą klucza publicznego nadawcy.

Aby umożliwić weryfikację podpisów cyfrowych, DKIM dodaje nagłówek podpisu do każdej wychodzącej wiadomości e-mail. Ten nagłówek zawiera klucz prywatny i selektor, które pozwalają serwerom odbiorcy na znalezienie klucza publicznego w rekordzie DKIM w DNS. Selektory DKIM informują serwery odbiorcze, gdzie można znaleźć klucz publiczny w DNS Twojej domeny, co umożliwia sprawdzenie zgodności klucza publicznego i prywatnego.

DKIM działa niezależnie od DMARC, ale DMARC jest ważne dla wizualizacji przepływów poczty wychodzącej w domenach wysyłających. DKIM umożliwia weryfikację podpisów cyfrowych i zapewnia bezpieczeństwo wiadomości e-mail.

Dlaczego DKIM jest ważny dla bezpieczeństwa poczty e-mail?

DKIM jest kluczowym elementem bezpieczeństwa poczty e-mail, który pomaga zapobiegać oszustwom i chronić reputację legalnych nadawców. Dzięki temu odbiorcy wiadomości e-mail mogą mieć pewność, że otrzymana wiadomość pochodzi z autoryzowanej domeny, a nie od nieuczciwego nadawcy podszywającego się pod kogoś innego.

DKIM jest także istotny dla skutecznego dostarczania wiadomości e-mail, ponieważ może poprawić reputację domeny i zaufanie do niej. Dostawcy poczty e-mail, takie jak Gmail, Yahoo, Outlook i inni, w tym również dostawcy usług hostingowych z obsługą poczty e-mail,  wykorzystują DKIM jako jeden z sygnałów określających, czy wiadomość e-mail powinna zostać dostarczona do skrzynki odbiorczej, czy trafić do folderu ze spamem. Jeśli domena ma dobrą reputację w zakresie wysyłania wiarygodnych wiadomości, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoje wiadomości zostaną dostarczone do skrzynki odbiorczej.

Dlaczego warto uwierzytelniać swoją domenę w e-mail marketingu?

Uwierzytelnianie domeny w e-mail marketingu jest procesem weryfikacji, który pozwala na sprawdzenie, czy wiadomość e-mail została wysłana przez prawdziwego nadawcę. Uwierzytelnienie jest kluczowe w celu zapobiegania oszustwom, takim jak phishing, oraz w celu poprawy dostarczalności wiadomości e-mail. Poniżej przedstawiamy kilka korzyści wynikających z uwierzytelnienia domeny w e-mail marketingu.

Ochrona reputacji marki i domeny

Uwierzytelnienie domeny pomaga chronić markę i reputację online, uniemożliwiając osobom trzecim wykorzystywanie nazwy domeny bez zgody prawdziwego właściciela. Uwierzytelnienie pozwala na zwiększenie zaufania do nadawcy i minimalizuje ryzyko, że wiadomość zostanie uznana za oszukańczą lub szkodliwą.

Zwiększenie dostarczalności i dotarcia do skrzynki odbiorczej

Dostawcy usług internetowych i usług pocztowych biorą pod uwagę uwierzytelnienie domeny podczas oceny wiarygodności nadawcy. Uwierzytelnienie zwiększa poziom zaufania dostawców usług internetowych i webmail, co przekłada się na wyższą dostarczalność i lepsze wskaźniki dotarcia do skrzynek odbiorczych. Bez uwierzytelnienia domeny wiadomości e-mail są bardziej narażone na odrzucenie lub blokowanie przez dostawców usług pocztowych.

Podpisywanie wiadomości nazwą domeny

Podpisywanie wiadomości e-mail nazwą domeny jest ważnym elementem uwierzytelniania, co pozwala na zwiększenie zaufania i identyfikację prawdziwego nadawcy. Podpis domeny może być dostosowany za pomocą uwierzytelnienia domeny, co pozwala na pełną kontrolę nad marką i reputacją online.

Czy potrzebuję DKIM jeśli używam SPF?

DKIM jest dodatkowym standardem uwierzytelniania poczty e-mail, który działa wraz z SPF, a nie zamiast niego. SPF i DKIM to dwa różne standardy, które działają najlepiej, gdy oba są prawidłowo zaimplementowane.

SPF działa jako uwierzytelnienie serwera dostarczającego list, a DKIM działa jako uwierzytelnienie/pieczęć listu. Jeśli SPF jest już zaimplementowany, DKIM będzie stanowił dodatkową warstwę zabezpieczeń dla Twojej poczty e-mail, co zwiększy jej wiarygodność i ochronę przed fałszerstwami.

DKIM jest bardziej preferowanym standardem uwierzytelniania poczty e-mail niż SPF, ponieważ przetrwa przekazywanie, o ile sam e-mail nie zostanie zmieniony. Jednak warto pamiętać, że DKIM nie jest wystarczająco bezpieczny, aby chronić przed fałszowaniem adresu e-mail nadawcy lub jego uprawnieniami do korzystania z adresu e-mail. W przypadku DKIM nadawca dodaje podpis cyfrowy do wiadomości, który jest weryfikowany przez serwery odbierające przy użyciu klucza publicznego zapisanego w rekordzie DKIM w DNS domeny nadawcy.

SPF i DKIM zapewniają dodatkowe warstwy ochrony przed nadużyciami i fałszerstwami w e-mailach. SPF weryfikuje nadawcę na poziomie serwera, a DKIM uwierzytelnia wiadomość na poziomie samej wiadomości. Obie metody są ważne i powinny być stosowane razem, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa wiadomości e-mail.

Podsumowanie

Rekord DKIM w obsłudze domeny i ochronie prywatnościDKIM to standard uwierzytelniania poczty e-mail, który pomaga w ochronie przed fałszywymi wiadomościami e-mail oraz zapewnia autentyczność wiadomości. DKIM działa jako podpis cyfrowy wiadomości e-mail i może zwiększyć dostarczalność wiadomości oraz poprawić reputację marki. Prawidłowe wdrożenie DKIM jest również ważne dla wdrażania DMARC. SPF i DKIM to dwa różne standardy poczty e-mail, które działają najlepiej, gdy oba są prawidłowo zaimplementowane. Uwierzytelnianie domeny jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa poczty e-mail w e-mail marketingu oraz codziennej komunikacji.

Możesz być zainteresowany również: