Co to jest Błąd 404 i jak go naprawić?

Nawet najlepiej zaprojektowane strony internetowe czasem mogą napotkać problemy, takie jak błąd 404. Jest to awaria, z którą spotyka się każdy użytkownik internetu, a która może przyczynić się do spadku jakości witryny, jej pozycji w wynikach wyszukiwania, a także obniżenia poziomu wrażenia użytkownika, co może skutkować jego niechęcią do dalszego korzystania z serwisu, a nawet rezygnacji z korzystania z usług Twojej firmy.

W tym artykule przedstawimy, czym jest błąd 404, jak go rozwiązać oraz jak zapobiegać jego pojawianiu się na stronie internetowej.

Co to jest błąd 404 / 404 not found?

Błąd 404, zwany również "404 not found", to powszechnie spotykany błąd na stronach internetowych. Jest to informacja o tym, że strona internetowa, którą próbujemy odwiedzić, nie jest dostępna, została usunięta lub link prowadzący do niej jest nieprawidłowy. Kod stanu HTTP 404 jest wysyłany z serwera internetowego do przeglądarki, która informuje nas o niedostępności strony.

Wystąpienie błędu 404 może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak usunięcie strony internetowej, zmiana adresu URL strony lub przeniesienie witryny na inny serwer. Często błędy 404 wynikają z błędów ludzkich, np. literówki w adresie URL.

Dla użytkowników błąd 404 może być frustrujący, szczególnie gdy próbują znaleźć ważne informacje na stronie internetowej. Jednak dla właścicieli stron internetowych, błędy 404 mogą wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie ich witryny w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki internetowe mogą traktować te błędy jako sygnał, że strona internetowa jest nieaktualna lub niezawierająca istotnych informacji.

Aby uniknąć błędów 404 i utrzymać optymalne wrażenia użytkowników, właściciele stron internetowych powinni regularnie monitorować swoje strony i usuwać martwe linki. Można również przekierować linki na inne strony, aby zapobiec występowaniu błędów 404.

Z czego wynika występowanie błędu 404?

Błąd 404 może wystąpić z różnych przyczyn. Jest to odpowiedź serwera WWW, która oznacza, że strona, do której chcemy uzyskać dostęp, jest niedostępna lub została usunięta. Jednym z najczęstszych wyzwalaczy tego błędu jest błędny URL, który powstaje, gdy adres URL został niepoprawnie połączony lub użytkownik wpisał nieprawidłowy adres w pasku przeglądarki.

Innym powodem może być usunięcie strony przez administratora lub właściciela witryny lub przeniesienie adresu URL. Błąd 404 może również wynikać z problemów z serwerem WWW lub połączeniem internetowym, a także związany z problemami z systemem DNS, gdy nazwa domeny już nie istnieje lub nie może być przekonwertowana na adres IP.

Poniżej znajdują się pięć głównych przyczyn wystąpienia błędu 404:

 • Użytkownik wprowadził błędny adres URL w przeglądarce.
 • Strona, do której próbujemy uzyskać dostęp, została usunięta lub jej zawartość jest niedostępna.
 • Domena nie istnieje.
 • Wystąpił problem z połączeniem do serwera WWW.
 • Adres URL strony docelowej został zmieniony, ale przekierowanie do nowej strony nie zostało wykonane poprawnie lub link wewnętrzny nie został zaktualizowany. Często zdarza się to podczas optymalizacji adresów URL dla celów SEO lub w przypadku modyfikacji adresów URL stron otrzymujących linki zwrotne.

Jak błąd 404 wpływa na działanie witryny internetowej?

Jeśli Twoja strona internetowa ma częste błędy 404, może to negatywnie wpłynąć na Twoje pozycjonowanie. Wyszukiwarki, takie jak Google, śledzą status stron internetowych, więc jeśli znajdą błędy na Twojej stronie i nie będzie ona odpowiednio prowadzona, spowoduje to spadek pozycji w wynikach wyszukiwania. Konsekwencje błędów 404 na Twojej witrynie mogą być poważne, takie jak utrata pozycji w wyszukiwarce, negatywne wrażenie użytkowników, zwiększony wskaźnik odrzuceń i deindeksacja strony przez Google.

Błędy 404 mogą również wpłynąć negatywnie na wygodę użytkowników, ponieważ nie mogą znaleźć szukanej treści. To prowadzi do utraty wiarygodności i zaufania, a brak poprawnego przekierowania odwiedzającego może spowodować utratę konwersji. Jeśli Google znajdzie wiele błędów 404, może to oznaczać, że nie prowadzimy należytej konserwacji strony i w konsekwencji ukarać ją za pozycjonowanie. Ponadto, jeśli napotkasz wiele błędów 404, Google może nie odwiedzić ważnych stron na Twojej witrynie, co wpłynie na indeksowanie jej w wyszukiwarkach.

Jeśli strona z błędem 404 zawiera zewnętrzne linki, które prowadzą do niej, poprawienie błędu będzie trudniejsze, a uzyskane linki zostaną zmarnowane. Dlatego ważne jest, aby monitorować swoją witrynę i poprawiać błędy 404 jak najszybciej, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

Jak rozpoznać błąd 404 na samej stronie?

Aby uniknąć wpływu błędów 404 na ranking i reputację strony, ważne jest dla właścicieli witryn, aby regularnie monitorować i zapobiegać ich pojawianiu się. Niedziałające linki mogą negatywnie wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i nawet doprowadzić do utraty indeksowania, co może prowadzić do spadku liczby odwiedzin.

Istnieją różne narzędzia, takie jak Screaming Frog, Google Search Console, Dead link checkers, W3C link checkers czy popularna wtyczka Broken Link Checker,  które pomagają w wykrywaniu niedziałających linków na stronie i sprawdzaniu, czy wszystko działa poprawnie. Regularne korzystanie z tych narzędzi może pomóc w uniknięciu problemów z błędami 404 na stronie.

Błędy 404 są powszechne, więc nie trzeba się martwić, jeśli je wykryjemy na naszej stronie. Jednym z najlepszych sposobów rozwiązania problemu jest przekierowanie niedziałających linków na inny adres URL w witrynie lub ich usunięcie z Google. To pomaga zapewnić, że użytkownicy nie natkną się na niedziałające linki i że strona zachowa swoją reputację i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jak naprawić błąd 404 na stronie internetowej?

Teraz, gdy zdajesz sobie sprawę, jak istotny jest błąd 404 na twojej stronie internetowej oraz jakie mogą być jego konsekwencje, podam ci kluczowe kroki, które pomogą ci rozwiązać ten problem.

 • Załaduj stronę ponownie: Czasami ostrzeżenie "404 nie znaleziono" pojawia się tylko dlatego, że strona nie została poprawnie załadowana. Spróbuj odświeżyć stronę, naciskając klawisz F5 lub klikając przycisk odświeżania w przeglądarce.
 • Sprawdź adres URL: Bez względu na to, czy wpisujesz adres URL ręcznie w pasku adresu, czy korzystasz z linku, błędy mogą się zdarzyć. Upewnij się, że adres URL został poprawnie wpisany, a także sprawdź, czy nie ma błędów ortograficznych lub niepotrzebnych ukośników.
 • Sprawdź ścieżkę do pliku sieciowego: Jeśli został utworzony nowy link do żądanej strony internetowej, warto sprawdzić ścieżkę do tego pliku, szukając go na stronie głównej lub poprzez linki z innych stron. Jeśli nie możesz go znaleźć, spróbuj aktywować wyszukiwanie na stronie internetowej.
 • Skorzystaj z wyszukiwarek: Jeśli strona, której szukasz, istnieje, możesz ją łatwo odnaleźć, wpisując domenę internetową i krótki opis lub słowo kluczowe związane z treścią, której szukasz.
 • Wyczyść pamięć podręczną przeglądarki i usuń pliki cookie: Jeśli błąd 404 pojawia się tylko na jednym komputerze, możesz spróbować wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookie w przeglądarce internetowej. To może pomóc w przywróceniu dostępu do strony.
 • Skontaktuj się z obsługą techniczną: Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie działa, ostatecznym krokiem jest skontaktowanie się z obsługą techniczną strony internetowej. Specjaliści będą w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu.

Jeśli nie możesz naprawić błędu 404, warto rozważyć utworzenie niestandardowej strony błędu 404. Może ona poprawić doświadczenie użytkownika, kiedy trafi na tę stronę.

Inne przygotowania do rozwiązania błędu 404

Jeśli nie możesz naprawić błędu 404, warto rozważyć utworzenie niestandardowej strony błędu 404. Może ona poprawić doświadczenie użytkownika, kiedy trafi na tę stronę.

Przygotowane rozwiązania dla błędu 404:

 • Znajdź uszkodzone linki na swojej stronie: Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie stron z błędami 404. Możesz użyć narzędzi takich jak Google Search Console, Centrum linków W3C lub Dead Link Checker, aby znaleźć niedziałające linki i naprawić je.
 • Przekieruj uszkodzone linki: Jeśli masz uszkodzony link, ale wiesz, gdzie znajduje się prawidłowa strona, możesz przekierować użytkownika na właściwą stronę. Możesz to zrobić za pomocą przekierowań 301 lub 302. To poprawi doświadczenie użytkownika i pomoże utrzymać wartość SEO strony.
 • Stwórz niestandardową stronę 404: Jeśli nie możesz przekierować użytkownika na właściwą stronę, warto utworzyć niestandardową stronę 404. Taka strona może zawierać informacje o tym, że użytkownik trafił na stronę błędu, proponować linki do innych stron na twojej stronie lub po prostu zapewnić użytkownikowi przyjazne powitanie.
 • Dodaj linki nawigacyjne: Ważne jest, aby umieścić linki nawigacyjne na swojej stronie, dzięki czemu użytkownik łatwo znajdzie to, czego szuka. Nawet jeśli strona z błędem 404 jest jedyną stroną, która nie działa, linki nawigacyjne pomogą użytkownikowi przejść do innych części twojej strony.
 • Nie zapomnij o wartości SEO: Poprawa błędów 404 może pomóc poprawić wartość SEO twojej strony. Ważne jest, aby poprawić każdy błąd 404, aby uniknąć straty w ruchu organicznym i utrzymaniu dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Jak naprawić błąd 404?Błąd 404 jest powszechnym problemem na stronach internetowych, który zazwyczaj wynika z uszkodzonych linków lub awarii serwera. Jednakże, istnieją sposoby na naprawienie błędu, takie jak sprawdzenie uszkodzonych linków na stronie, wykorzystanie narzędzi takich jak Google Search Console, Centrum linków W3C lub Dead Link Checker.

W przypadku braku możliwości rozwiązania problemu, warto rozważyć utworzenie niestandardowej strony błędu 404, aby poprawić doświadczenie użytkownika. Dla właścicieli stron internetowych ważne jest również, aby zapobiegać pojawianiu się błędów 404, poprzez regularne sprawdzanie stron i linków, a także korzystanie z bezpłatnych narzędzi. W razie trudności, warto skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak doradcy Progreso oraz 24-godzinnego wsparcia technicznego.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.