Co to jest atak typu Man-in-the-Middle (MITM)?

Jednym ze sposobów, aby zdobyć nieautoryzowany dostęp do danych użytkowników, jest atak typu Man-in-the-Middle (MITM). Atak ten polega na przechwyceniu i manipulacji przesyłanych danych między dwoma komunikującymi się stronami. W ten sposób, atakujący może uzyskać dostęp do poufnych informacji, takich jak dane osobowe, loginy i hasła do kont, numery kart kredytowych, a także przekierować użytkownika na fałszywą stronę.

W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest atak typu MITM, jak działa oraz jak można go wykryć i zapobiegać. Spis treści obejmuje następujące punkty: Etapy ataku MITM, Wykrywanie ataków MITM, Zapobieganie atakowi MITM oraz pytanie, czy ataki typu man-in-the-middle stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Co to jest atak Man-in-the-Middle (MITM)?

Atak Man-in-the-Middle (MITM) to jedna z najbardziej powszechnych technik wykorzystywanych przez cyberprzestępców, aby przechwycić lub zmienić dane przesyłane pomiędzy dwoma urządzeniami. Atak MITM polega na przechwyceniu komunikacji między dwoma urządzeniami i wstrzymaniu jej w środku, co umożliwia atakującemu dostęp do prywatnych danych przesyłanych między nimi.

W dobie ciągłego rozwoju technologii mobilnych atak MITM staje się coraz bardziej powszechny, ponieważ wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych, wysyłania wiadomości i dokonywania płatności online. Atak MITM może spowodować wiele problemów, takich jak kradzież tożsamości, wykradzenie informacji finansowych, a nawet szpiegowanie prywatnej korespondencji.

Etapy ataku MITM

Atak MITM składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest przechwycenie komunikacji między dwoma urządzeniami. Atakujący może to zrobić na kilka sposobów, na przykład poprzez podsłuchanie sieci bezprzewodowej lub przechwycenie danych przesyłanych między dwoma urządzeniami przez aplikacje.

Następnie atakujący tworzy kopię strony internetowej lub aplikacji, która jest docelową stroną dla ofiary ataku. Kopia ta jest następnie używana przez atakującego do przekierowania ofiary na fałszywą stronę, na której ofiara zostanie poproszona o podanie swoich danych logowania lub informacji finansowych.

Ostatnim etapem ataku jest przechwycenie danych przesłanych przez ofiarę i wykorzystanie ich przez atakującego do własnych celów.

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie te informacje w postaci listy dotyczącej ataku typu MITM (Man-in-the-Middle), które wykorzystuje haker do przechwycenia i deszyfrowania danych przesyłanych między dwoma komputerami:

Przechwycenie:

 • Haker ingeruje w legalną sieć ofiary, przechwytując ją fałszywą, zanim komunikacja dotrze do celu.
 • Przestępca tworzy fałszywy hotspot Wi-Fi w przestrzeni publicznej, który nie wymaga hasła.
 • Atakujący uzyskuje dostęp do wszelkich internetowych wymian danych przeprowadzanych przez użytkownika, gdy ofiara przechodzi do trybu online.
 • Haker zmienia pakiety IP w celu podszycia się pod system komputerowy ofiary i przekierować ją na stronę internetową atakującego.
 • Osoba atakująca używa fałszywych wiadomości ARP w celu dopasowania adresu MAC do prawidłowego adresu IP ofiary, uzyskując w ten sposób dostęp do wszelkich danych przesyłanych na adres IP hosta.
 • Haker zmienia serwer DNS w celu przekierowania ruchu ofiary na fałszywą witrynę, co pozwala mu uzyskać dostęp do haseł, danych osobowych i innych informacji.

Deszyfrowanie:

 • Haker musi odszyfrować zaszyfrowane dane ofiary, zanim będzie mógł je odczytać i wykorzystać.
 • Spoofing HTTPS to metoda oszukania przeglądarki, aby uwierzyła, że ​​dana witryna jest autentyczna i bezpieczna, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.
 • Przejęcie kontroli nad SSL pozwala hakerowi na zakłócenie wszelkich informacji przesyłanych między komputerem użytkownika a serwerem, co daje mu dostęp do poufnych informacji.
 • SSL stripping to proces, w którym haker przerywa połączenie między użytkownikiem a witryną internetową, przekształcając bezpieczne połączenie HTTPS w niezabezpieczoną wersję HTTP.
 • Haker może wykorzystać kilka metod do odszyfrowania danych ofiary bez podejrzeń użytkownika lub aplikacji, takie jak: SSL stripping, spoofing HTTPS i przejęcie SSL.

Wykrywanie ataków MITM. Jak wykryć, że ktoś nas atakuje?

Wykrywanie ataków typu Man-in-the-middle (MitM) jest kluczowe dla ograniczenia ryzyka, jakie może stworzyć cyberprzestępca dla firm lub osób prywatnych. Istnieje kilka metod, które można zastosować do wykrywania tego typu ataków.

Pierwszą z nich jest analiza podejrzanych adresów internetowych. Zespół powinien monitorować przeglądarki internetowe pod kątem dziwnych adresów internetowych na pasku adresu URL lub pasku wyszukiwania. Cyberprzestępca może fałszować adresy poprzez zmiany, które są zwykle trudne do zauważenia, np. zamieniając „www.facebook.com” na „www.faceb00k.com”.

Drugim sposobem jest obserwacja nieoczekiwanych rozłączeń i opóźnień w sieci. Ataki typu MitM mogą spowodować nagłe i nieoczekiwane problemy z siecią lub nawet całkowite rozłączenie. Dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej, gdy zauważymy te problemy.

Trzecim sposobem jest monitorowanie publicznych sieci Wi-Fi. Atakujący mogą przechwytywać informacje przesyłane w sieciach publicznych lub tworzyć fałszywe sieci w miejscach publicznych, co umożliwia im wykrycie aktywności internetowej na naszym komputerze. W takim przypadku warto unikać publicznych sieci Wi-Fi i korzystać z VPN. Zachęcajmy również zespół, aby unikał łączenia się z podejrzanymi sieciami o nieznanych nazwach.

Ważne jest również, aby chronić się przed atakami MitM. Aby to zrobić, należy spełnić dwa kluczowe wymagania: niezaprzeczalność, czyli upewnienie się, że wiadomość pochodzi od osoby lub urządzenia, z którego pochodzi oraz integralność wiadomości, czyli upewnienie się, że wiadomość nie została zmodyfikowana od czasu, gdy opuściła kontrolę nadawcy. Te wymagania są kluczowe, niezależnie od typu danych.

Zapobieganie atakowi MITM. Czy to w ogóle możliwe?

Jeśli nie posiadasz technicznej wiedzy, to trudno jest zabezpieczyć się przed atakiem typu man-in-the-middle. Ataki te są bardzo trudne do wykrycia, dlatego warto zastosować się do zasad ostrożności.

 • Na przykład, podczas wakacji, kiedy telefon automatycznie łączy się z siecią, istnieje ryzyko, że stajesz się ofiarą ataku MITM. Atakujący może poprosić Cię o zainstalowanie aplikacji VPN lub zaakceptowanie certyfikatu cyfrowego, co prowadzi do ataku MITM. Jednym z najlepszych sposobów na wykrycie ataku typu man-in-the-middle jest sprawdzenie, czy certyfikat SSL, którym jest zabezpieczona strona, został wydany przez legalny i zaufany urząd certyfikacji. Możesz to sprawdzić, patrząc na adres URL strony w lewym górnym rogu przeglądarki. Jeśli zobaczysz zielony napis HTTPS, oznacza to, że połączenie jest szyfrowane, a Twoje dane są bezpieczne. W przypadku, gdy przeglądarka zgłasza problemy z certyfikatem, lepiej zamknąć stronę i nie wprowadzać na niej żadnych danych uwierzytelniających.

Wykrycie ataku MITM jest trudne, ponieważ atakujący działa w sposób niedostrzegalny dla ofiary. Istnieją jednak kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko ataku MITM.

 • Należy unikać korzystania z publicznych sieci bezprzewodowych, które są łatwym celem dla atakujących. Zawsze warto korzystać z prywatnych sieci bezprzewodowych, które są zabezpieczone hasłem.
 • Warto korzystać z VPN (Virtual Private Network), który pozwala na bezpieczne połączenie z internetem i zabezpieczenie prywatnych danych przesyłanych między urządzeniem a serwerem. 
 • Upewnij się, że używana przez Ciebie aplikacja lub strona internetowa jest zabezpieczona certyfikatem SSL, który zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między urządzeniem a serwerem. Można to sprawdzić po ikonie kłódki widocznej w pasku adresu przeglądarki oraz po adresie strony, który powinien zaczynać się od "https" zamiast "http".
 • Warto zwracać uwagę na ostrzeżenia przeglądarek internetowych, które często wyświetlają komunikaty o niebezpiecznych lub niezaufanych stronach internetowych. Nie należy również klikać w podejrzane linki lub otwierać podejrzanych załączników, szczególnie pochodzących z nieznanych źródeł.v
 • Stosuj uwierzytelnianie wieloskładnikowe, które wymaga od użytkownika podania dodatkowego kodu poza standardowym hasłem. Dzięki temu nawet jeśli cyberprzestępca uzyska dostęp do hasła, nie będzie miał możliwości zalogowania się na konto bez wprowadzenia dodatkowego kodu.

 • Wykorzystaj FireWall. To narzędzie pomaga w blokowaniu podejrzanych połączeń internetowych oraz chroni urządzenie przed atakami z sieci. Zapora ogniowa działa jak bariera między urządzeniem a internetem, kontrolując ruch sieciowy i zapobiegając nieuprawnionemu dostępowi do danych.

 • Stosuj oprogramowanie antywirusowe, które chroni urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem. Antywirus może skanować pliki i programy w poszukiwaniu szkodliwych elementów oraz blokować niebezpieczne strony internetowe. Regularne aktualizacje oprogramowania antywirusowego są kluczowe, aby zabezpieczenie było skuteczne wobec nowych zagrożeń.

Atak Man-in-the-Middle to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych przesyłanych między urządzeniami. Jednakże, stosując odpowiednie środki ostrożności, takie jak unikanie publicznych sieci bezprzewodowych, korzystanie z VPN, sprawdzanie certyfikatu SSL oraz uważność podczas przeglądania internetu, można zminimalizować ryzyko ataku MITM i chronić swoje prywatne dane.

Czy ataki typu man-in-the-middle stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa?

Ataki tego typu są bardzo niebezpieczne i zwykle mają dwa cele. Pierwszy to uzyskanie dostępu do poufnych danych, takich jak dane osobowe, które mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości. Drugi cel to manipulowanie treścią przesyłanych wiadomości. Ataki tego typu umożliwiają atakującym dostęp do wielu ważnych informacji, takich jak logowanie do konta bankowego poprzez publiczną sieć Wi-Fi, kradzież numerów kart kredytowych podczas dokonywania zakupów online oraz przekierowanie ruchu na witryny zawierające złośliwe oprogramowanie.

Typowe cele ataków MITM to strony internetowe i wiadomości e-mail. Wiadomości e-mail zwykle nie są szyfrowane, co umożliwia atakującym przechwytywanie i fałszowanie wiadomości e-mail od nadawcy.

Ataki tego typu są bardzo niebezpieczne, ponieważ użytkownicy końcowi mogą przez wiele dni lub nawet tygodni nie zdawać sobie sprawy, że ich dane są narażone na ryzyko. Jest to również poważne zagrożenie dla prywatności, ponieważ atakujący mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji.

Aby chronić się przed atakami typu man-in-the-middle, zaleca się stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego dla haseł, wykorzystywanie zapór ogniowych (firewall) do zapewnienia bezpieczeństwa połączeń internetowych oraz używanie oprogramowania antywirusowego, aby chronić urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. Zaleca się również korzystanie z usług i aplikacji, które zapewniają szyfrowanie danych oraz zwracanie uwagi na wszelkie podejrzane zachowania i działania w sieci.

Podsumowanie

atak typu Man-in-the-Middle (MITM)Podsumowując, atak Man-in-the-Middle (MITM) jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Atakujący próbuje uzyskać dostęp do poufnych informacji lub manipulować przesyłanymi wiadomościami, co może prowadzić do kradzieży tożsamości, nieautoryzowanego dostępu do kont bankowych, kradzieży numerów kart kredytowych, a nawet do zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

W artykule omówione zostały etapy ataku MITM, które obejmują przechwycenie przesyłanych danych, manipulację nimi i ponowne przesłanie do odbiorcy. Wskazano także na środki zapobiegawcze, takie jak stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego, zaporę ogniową i oprogramowanie antywirusowe.

Kluczowe znaczenie ma również wykrycie ataku MITM, co może być trudne ze względu na to, że użytkownicy końcowi często nie zdają sobie sprawy z tego, że są ofiarą takiego ataku. Dlatego ważne jest, aby stosować środki bezpieczeństwa i praktyki bezpieczeństwa, takie jak korzystanie z szyfrowanych połączeń i unikanie korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.