Bezpieczny Wordpress. Czy WordPress jest bezpiecznym systemem CMS dla mojej witryny internetowej?

CMS (System Zarządzania Treścią) WordPress, będący jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia stron internetowych, ma wiele wtyczek i narzędzi, które pomagają w utrzymaniu bezpieczeństwa witryny. W niniejszym artykule zaprezentujemy kilka sposobów na zabezpieczenie strony WordPress przed zagrożeniami takimi jak wirusy, ataki DDOS czy próby włamań.

Wprowadzenie do bezpieczeństwa CMS WordPress

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych i blogów na świecie. Według danych z września 2021 roku, WordPress stanowił 41,1% wszystkich stron internetowych. Jego popularność wynika z wielu czynników, w tym łatwości użycia, dostępności darmowych motywów i wtyczek oraz aktywnej społeczności twórców.

Jednakże, z powodu popularności, WordPress jest także jednym z najczęściej atakowanych CMS-ów. Wiele ataków na WordPress ma charakter automatyczny i przeprowadzane są przez boty. Są one wymierzone w zidentyfikowane słabości w systemie lub w dodatkach.

Podczas gdy rdzeń WordPress jest w pełni bezpieczny, tylko wtedy, gdy są zachowane pewne warunki, jego wtyczki i motywy są narażone na ataki i stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa witryny.

W kolejnej części artykułu omówimy, jakie kroki powinny być podjęte, aby zwiększyć bezpieczeństwo WordPressa.

Czy WordPress jest bezpieczny?

Rdzeń WordPressa, czyli podstawowy system, który odpowiada za funkcjonowanie platformy, jest stosunkowo bezpieczny. Oczywiście, nie jest to gwarancja, że nie będzie podatny na ataki, ale deweloperzy regularnie publikują aktualizacje, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Niestety, większość ataków na WordPress wynika z dodatkowych wtyczek i motywów, które zainstalowano na stronie.

WordPress jest uznawany za bezpieczny CMS, a najważniejsze elementy jego bezpieczeństwa to regularne aktualizacje, automatyczne poprawki bezpieczeństwa w przypadku wykrycia krytycznej luki, obsługa SSL, która dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa poprzez szyfrowanie informacji, oraz ochrona przed atakami brute force, które polegają na wielokrotnych próbach logowania z błędnymi hasłami.

Wtyczki i motywy WordPress umożliwiają dodanie różnych funkcjonalności, takich jak galerie zdjęć, formularze kontaktowe, a nawet zmianę wyglądu strony. Problem polega na tym, że wiele z tych dodatków jest tworzonych przez niezależnych deweloperów, którzy mogą nie dbać o bezpieczeństwo swojego kodu. Wiele wtyczek i motywów może zawierać podatności, które pozwalają hakerom na przejęcie kontroli nad stroną.

Dlatego też, zanim zainstalujesz nową wtyczkę lub motyw, warto dokładnie przeanalizować ich bezpieczeństwo. Możesz to zrobić na przykład poprzez sprawdzenie opinii i ocen innych użytkowników, a także poprzez sprawdzenie, kiedy dodatek został ostatnio zaktualizowany. Zawsze wybieraj wtyczki i motywy, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i są regularnie aktualizowane.

Mimo pewnych obaw, jakie wykazaliśmy wyżej, i tak WordPress uznawany jest za najbezpieczniejszą platformę CMS. Korzyścią wynikającą z wykorzystania WordPressa na stronie firmowej jest jego bezpieczeństwo i stałe aktualizacje. W dzisiejszym cyfrowym świecie ochrona informacji Twojej firmy i Twoich klientów jest niezbędna do zachowania zaufania i dobrego wizerunku Twojej firmy.

Czy używanie CMSów jest bezpieczne?

Korzystanie z CMS-ów, takich jak WordPress, może być bardzo korzystne dla osób, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Oto kilka argumentów za i przeciw korzystania z CMS-ów:

Za:

 • CMS-y oferują wiele gotowych szablonów, motywów i wtyczek, które ułatwiają tworzenie stron internetowych bez konieczności pisania kodu od zera.
 • Systemy CMS, takie jak WordPress, posiadają wiele wbudowanych funkcji, które pozwalają na łatwe zarządzanie treścią strony internetowej, jak również na łatwe dodawanie nowych funkcji, dzięki dostępnej wtyczkom.
 • CMS-y, takie jak WordPress, są stale aktualizowane, co pozwala na szybką naprawę luk w zabezpieczeniach i zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa.

Przeciw:

 • W przypadku niedoświadczonego użytkownika, instalacja i konfiguracja CMS-a może być trudna i czasochłonna.
 • W zależności od liczby dodanych wtyczek i motywów, strona internetowa może działać wolno, co wpływa na jakość wrażeń użytkownika.
 • W przypadku CMS-ów, takich jak WordPress, zawsze istnieje ryzyko ataku przez hakerów, którzy wykorzystują znane luki w zabezpieczeniach CMS-a lub dodanych wtyczek.

Korzystanie z CMS-ów, takich jak WordPress, może być korzystne, ale tylko pod warunkiem, że użytkownik posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w ich instalacji i konfiguracji. W przypadku niedoświadczonych użytkowników, lepszym rozwiązaniem może być pisanie stron internetowych od zera.

Bezpieczeństwo WordPress - dobre praktyki

Dobrze opracowana lista dobrych praktyk, które warto przestrzegać, aby Twoja witryna WordPress była bezpieczna. Jednak można dodać kilka dodatkowych wskazówek:

 • Wybieraj wtyczki i motywy tylko z oficjalnego repozytorium WordPress.
 • Nie pobieraj ich z innych stron, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
 • Usuń niepotrzebne motywy i wtyczki. Niepotrzebne motywy i wtyczki mogą tworzyć luki w zabezpieczeniach, dlatego ważne jest, aby je usunąć, jeśli ich nie używasz.
 • Użyj silnego loginu i nazwy użytkownika. Unikaj ujawniania loginów i nazw użytkowników, a także używania nazw domen lub innych łatwo dostępnych informacji jako nazwy użytkownika.
 • Ustaw maksymalną liczbę nieudanych prób logowania. Możesz skonfigurować WordPress w taki sposób, aby blokował logowanie po kilku nieudanych próbach, aby zapobiec atakom siłowym.
 • Skonfiguruj mechanizmy zabezpieczeń, takie jak firewall i system detekcji ataków. Te narzędzia mogą pomóc chronić Twoją witrynę przed atakami i złośliwym oprogramowaniem.

Pamiętaj, że ochrona Twojej witryny WordPress przed zagrożeniami wymaga ciągłej uwagi i regularnej kontroli. Dlatego ważne jest, aby zawsze być na bieżąco z nowymi narzędziami i technologiami dotyczącymi bezpieczeństwa WordPress.

Dlaczego warto używać wtyczki do bezpieczeństwa W WordPress?

WordPress jest najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron internetowych, co oznacza, że witryny WordPress są często atakowane. Dlatego ważne jest, aby zawsze zadbać o bezpieczeństwo swojej strony internetowej. Korzystanie z wtyczki bezpieczeństwa WordPress może zapewnić wiele korzyści, takich jak ochrona wrażliwych danych Twoich i Twoich klientów przed hakerami, uniknięcie utraty dostępu do witryny, zapobieganie atakom Brute Force oraz uniknięcie szkody w reputacji marki i w rankingu SEO. W związku z tym warto zainstalować odpowiednią wtyczkę, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej witryny.

Którą wtyczkę bezpieczeństwa WordPress wybrać, aby chronić swoją stronę?

Lista przykładowych wtyczek bezpieczeństwa WordPress:

 • Wordfence Security - jedna z najbardziej cenionych i znanych wtyczek bezpieczeństwa WordPress. Ma darmową wersję, która zapewnia ochronę dla małych witryn i płatną wersję z większym zakresem zniżek za licencje. Posiada zapory ogniowe, uwierzytelnianie wieloskładnikowe, filtr spamu w komentarzach, wykrywa złośliwe oprogramowanie i monitoruje incydenty związane z logowaniem.
 • WPS Hide Login - wtyczka umożliwiająca ukrycie domeny panelu sterowania WordPress, która jest narażona na ataki hakerów korzystających z botów, które skanują setki tysięcy domen w poszukiwaniu podatnych na ataki. Jest całkowicie darmowa i bardzo ceniona przez użytkowników WordPress.
 • CleanTalk - wtyczka zapobiegająca spamowi w komentarzach. Uniemożliwia robotom spamującym odwiedzanie witryny i zwijanie komentarzy do postów, zapewnia ochronę przed atakami HTTP i HTTPS DDos oraz zmniejsza obciążenie serwera. Kosztuje tylko 6,8 € rocznie.
 • Sucuri Security - wtyczka, która pozwala na monitorowanie poprawności działania plików i wzmocnienie bezpieczeństwa witryny. Wdraża skaner złośliwego oprogramowania, ochronę przed atakami DDos i możliwość dostępu do certyfikatów SSL za pośrednictwem jednego ze swoich planów płatności. Ma bezpłatną wersję, a jej plany płatności wahają się od 170 € do 340 € rocznie, w zależności od potrzeb użytkownika.
 • All In One WP Security & Firewall -  Ta wtyczka bezpieczeństwa WordPress oferuje szereg funkcji zabezpieczeń, takich jak ochrona przed atakami brute force, filtracja ruchu sieciowego, kontrola logowania, skaner plików i wiele innych. Wtyczka jest łatwa w użyciu i oferuje intuicyjny interfejs użytkownika, co czyni ją idealną dla początkujących użytkowników WordPress.
 • iThemes Security -  iThemes Security (dawniej znany jako Better WP Security) jest jedną z najlepszych wtyczek bezpieczeństwa WordPress, która chroni Twoją witrynę przed atakami brute force, wstrzykiwaniem SQL i wiele innych rodzajów ataków. Wtyczka oferuje również funkcje, takie jak wykrywanie złośliwego oprogramowania, monitorowanie aktywności użytkownika i wiele innych.
 • Jetpack - Jetpack to uniwersalna wtyczka WordPress, która oferuje wiele funkcji, w tym również funkcje bezpieczeństwa. Wtyczka oferuje skaner złośliwego oprogramowania, wykrywanie ataków brute force i wiele innych funkcji. Jetpack jest również łatwy w użyciu i oferuje intuicyjny interfejs użytkownika.
 • Login LockDown - Login LockDown to prosta, ale skuteczna wtyczka bezpieczeństwa WordPress, która chroni Twoją witrynę przed atakami brute force. Wtyczka rejestruje próby logowania i blokuje dostęp po kilku nieudanych próbach. Login LockDown oferuje również wiele innych funkcji zabezpieczeń, takich jak kontrola logowania i wiele innych.

Dodatkowe wtyczki, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo WordPress

 • Google Authenticator - to wtyczka do autoryzacji dwuskładnikowej. Po zainstalowaniu, użytkownicy będą musieli wprowadzić swój login i hasło, a następnie wygenerować kod jednorazowy z aplikacji Google Authenticator na swoim urządzeniu mobilnym, aby uzyskać dostęp do panelu administracyjnego WordPressa. Ta wtyczka zapewnia dodatkowe zabezpieczenia dla Twojego bloga lub strony internetowej.
 • Loginizer - to wtyczka do WordPressa, która pomaga wzmocnić bezpieczeństwo strony poprzez zmianę domyślnego adresu logowania do panelu WordPress. Wtyczka ta umożliwia zmianę adresu logowania na unikalny i trudny do odgadnięcia, co utrudnia nieuprawnionym osobom próby logowania się na stronę. Wtyczka Loginizer oferuje również funkcję blokowania prób logowania z niewłaściwymi danymi, a także powiadomienia o nieudanych próbach logowania.
 • Wtyczka do tworzenia kopii zapasowych - to narzędzie, które automatycznie tworzy kopie zapasowe Twojej witryny WordPressa. W przypadku utraty danych lub awarii serwera, ta wtyczka może pomóc przywrócić Twoją witrynę do poprzedniego stanu. Warto pamiętać, że regularne tworzenie kopii zapasowych jest ważne dla zabezpieczenia Twojej witryny.
 • Wtyczka reCAPTCHA - to narzędzie, które pomaga w walce z spamem i botami. Po zainstalowaniu, wtyczka wyświetla dodatkowe pole na stronie kontaktowej lub formularzu komentarzy, gdzie użytkownik musi potwierdzić, że nie jest botem. reCAPTCHA jest łatwa w użyciu i skutecznie chroni Twoją witrynę przed spamem i botami.
 • WP Super Cache - to wtyczka, która pomaga w przyspieszeniu ładowania stron na WordPressie poprzez generowanie statycznych plików HTML zamiast wykonywania zapytań do bazy danych przy każdym ładowaniu strony. Wtyczka ta ma wiele opcji konfiguracji, takich jak włączanie / wyłączanie pamięci podręcznej, ustawianie czasu życia pamięci podręcznej, ustawienia wyjątków itp.
 • Really Simple CAPTCHA - to prosta i łatwa w obsłudze wtyczka do generowania i weryfikowania captcha w formularzach na stronie internetowej. Wtyczka ta pozwala na utworzenie captcha w formie graficznej, która ma na celu zweryfikowanie, czy formularz został wypełniony przez człowieka, a nie przez automatyczny program (tak zwany "bot"). Captcha składa się z kodu, który użytkownik musi wpisać w odpowiednie pole formularza. Wtyczka Really Simple CAPTCHA jest często stosowana jako dodatek do innych wtyczek, takich jak Contact Form 7 czy Jetpack Contact Form.
 • Google Captcha (reCAPTCHA) - to wtyczka do WordPressa, która umożliwia łatwe dodanie captcha Google reCAPTCHA do formularzy kontaktowych, komentarzy i innych elementów strony internetowej. Wtyczka ta pomaga w ochronie przed spamem i botami, poprawiając bezpieczeństwo strony. Wtyczka Google Captcha (reCAPTCHA) oferuje kilka opcji captcha, w tym "I'm not a robot" checkbox, reCAPTCHA v2 Invisible i reCAPTCHA v3.
 • WPForms - to wtyczka do WordPressa, która pozwala na łatwe tworzenie formularzy kontaktowych, ankiet, formularzy zamówień i innych typów formularzy bez konieczności pisania kodu. Wtyczka WPForms oferuje wiele funkcji, w tym łatwe dodawanie captcha reCAPTCHA do formularzy, aby chronić je przed spamem i botami. Wtyczka ta jest łatwa w obsłudze, a jej interfejs użytkownika jest intuicyjny i przejrzysty.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo a strona internetowa WordPressWordPress jest jednym z najpopularniejszych CMS-ów dostępnych na rynku. Według statystyk, ponad jedna czwarta stron internetowych działa na tej platformie. Istnieje wiele powodów, dla których WordPress jest tak powszechnie stosowany - przede wszystkim jest on łatwy w obsłudze, posiada wiele dostępnych motywów i wtyczek, a także oferuje wysoką elastyczność i skalowalność.

Jednakże popularność WordPressa może również przyciągać niechciane uwagi hakerów, którzy chcą wykorzystać jego luki w zabezpieczeniach do celów szkodliwych. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie aktualizować swoją witrynę WordPress i stosować najlepsze praktyki związane z bezpieczeństwem, takie jak używanie silnych haseł, korzystanie z wtyczek bezpieczeństwa oraz ograniczanie liczby użytkowników z dostępem administracyjnym do witryny.

Mimo że WordPress nie jest w 100% bezpieczny, to jednak duży i aktywny zespół deweloperów pracuje na bieżąco nad poprawą jego zabezpieczeń i wydaje regularnie aktualizacje w celu naprawy wykrytych błędów i luk w zabezpieczeniach. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swojej witryny WordPress, warto także regularnie tworzyć kopie zapasowe i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Pamiętaj także, że bardzo ważnym krokiem jest również korzystanie z niezawodnego hostingu. Progreso.pl - firma hostingowa -  zapewni Ci odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak backupy, programy antywirusowe, zapory ogniowe i wiele innych. Upewnij się, że korzystasz z hostingu, który oferuje odpowiednie zabezpieczenia i jest znany z niezawodności.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.