Instalacja i korzystanie z wtyczek WordPress. Co warto wiedzieć?

Niemal każda firma lub osoba prowadząca bloga czy stronę internetową wykorzystuje platformę WordPress, aby móc łatwo zarządzać treścią na swojej stronie. Jednym z najważniejszych elementów WordPress są wtyczki, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności witryny i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat wtyczek WordPress oraz sposoby ich instalacji, w tym przez panel administratora, za pomocą FTP oraz WP-CLI.

Czym są wtyczki WordPress?

WordPress jest uważany za najlepszy system zarządzania treścią na świecie i pomógł milionom blogerów, zarówno początkujących, jak i profesjonalnych, odnieść sukces. Jednak dla początkujących może być trudne wykonanie podstawowych, ale niezbędnych zadań, takich jak instalacja wtyczki WordPress. O ile sam proces jest bardzo łatwy, przytłaczające może być wybranie odpowiedniej wtyczki i zrozumienie jej ustawień oraz działań, jakie ma ona objąć. 

Wtyczka WordPress to program napisany w kodzie, który dodaje nową funkcjonalność do Twojej witryny lub bloga WordPress. Można użyć surowego kodu, ale również można skorzystać z tysięcy wtyczek dostępnych w repozytorium WordPress, które pozwalają dostosować i stworzyć stronę internetową lub blog zgodnie z Twoją wizją.

Instalacja wtyczki WordPress jest jednym z najważniejszych kroków w dostosowaniu i rozwijaniu Twojej witryny WordPress. Wybierając odpowiednie wtyczki, możesz zwiększyć funkcjonalność swojej witryny i dostosować ją do swoich potrzeb. Istnieją trzy sposoby instalacji wtyczek WordPress: przez pulpit nawigacyjny WordPress, za pomocą FTP oraz za pomocą WP-CLI. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, ale instalacja przez pulpit nawigacyjny WordPress jest najprostsza i najbezpieczniejsza dla początkujących użytkowników. Z kolei WP-CLI jest idealne dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą zarządzać swoją witryną za pomocą narzędzia wiersza poleceń. Przed instalacją wtyczki WordPress zawsze należy upewnić się, że jest ona aktualna, zgodna z wersją Twojej witryny i że pochodzi ze sprawdzonego źródła.

 Jak zainstalować wtyczkę do WordPress?

Istnieją dwa podstawowe sposoby instalacji wtyczek WordPress:

 • przez pulpit nawigacyjny WordPress
 • za pomocą FTP.

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest instalacja przez pulpit nawigacyjny WordPress, który daje łatwy dostęp do plików i narzędzi potrzebnych do zarządzania witryną.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że instalowanie wtyczki przez pulpit nawigacyjny WordPress, pozwala zainstalować ją jednakowo:

 •  z repozytorium WordPress (biblioteka wtyczek dostępna w panelu /wp-admin),
 •  bezpośrednio z pliku zlokalizowanego, np. na dysku komputera.

Na potrzeby tego artykułu, przygotowaliśmy dla Ciebie dwie instrukcje, w których krok po kroku pokażemy Ci, w jaki sposób przebiega instalacja wtyczek WordPress w panelu WordPress, a także za pomocą połączenia z FTP:

 • Instalacja wtyczki WordPress w panelu administratora
 • Instalacja wtyczki WordPress za pomocą FTP

Instalacja wtyczki za pomocą WP-CLI

Ponadto istnieje jeszcze jedna metoda, instalacja wtyczki WordPress przez WP-CLI, czyli za pomocą narzędzia wiersza poleceń do zarządzania WordPress.

WP-CLI to potężne narzędzie, które pozwala na łatwe zarządzanie Twoją witryną WordPress. Jeśli już zainstalowałeś WP-CLI, możesz użyć poleceń, aby zainstalować wtyczki. Warto pamiętać, że przed uruchomieniem poleceń musisz znać nazwę wtyczki.

Nazwa wtyczki w WP-CLI jest taka sama jak nazwa folderu w repozytorium lub Git, w którym znajduje się dana wtyczka. Przykładowo, jeśli chcesz zainstalować wtyczkę "wordpress-seo", musisz użyć tej nazwy w poleceń. Jeśli nie masz wcześniej doświadczenia z WP-CLI, zalecamy przeczytanie bardziej szczegółowego przewodnika na ten temat, aby poznać lepiej to narzędzie i nauczyć się, jak z niego korzystać.

Instalowanie wtyczek WordPress w repozytorium w panelu administratkra. Wybierz wtyczkę i kliknij Zainstaluj.

Korzyści z używania wtyczek WordPress

Wiele firm i blogerów wciąż nie zdaje sobie sprawy z licznych korzyści oferowanych przez wtyczki WordPress, które przyczyniają się do niezwykłej popularności tej platformy. Korzyści z używania wtyczek WordPress, to niekończąca się lista, która wynika przede wszystkim z funkcjonalności, jakie oferują wtyczki. W samym repozytorium WordPress jest ich kilka tysięcy i możesz je zainstalować jednym kliknięciem.

Poniżej przedstawiamy kilka  wybranych sposobów, w jakie wtyczki WordPress oferują więcej korzyści niż konkurencyjne platformy, takie jak Joomla czy Drupal.

 • wtyczka czatu na żywo, która umożliwia bezpośrednią interakcję z klientami w celu szybkiego i skutecznego odpowiadania na ich pytania oraz rozwiązywania problemów. To doskonały sposób na budowanie długotrwałych relacji z klientami.
 • funkcje widżetów, które ułatwiają tworzenie e-maili i formularzy rezerwacji. Dzięki temu małe firmy o niskim poziomie zaawansowania technologicznego, które chcą zapewnić łatwy sposób dostarczania informacji dla swoich klientów, również mogą skorzystać z tych narzędzi.
 • łatwe dodanie przycisków mediów społecznościowych, co umożliwia czytelnikom udostępnianie treści za pomocą łatwego do zainstalowania formatu. Jest to istotne w marketingu online, który bazuje na udostępnianiu informacji i sprzedaży produktów.
 • wtyczki zapewniających bezpieczeństwo danych, co jest szczególnie istotne w dobie rozwoju cyberprzestępczości.
 • WordPress jest wyposażony w wiele wtyczek SEO, co jest niezwykle ważne w marketingu internetowym. Te narzędzia umożliwiają przyciągnięcie większej liczby widzów na stronę i zwiększenie jej widoczności w wyszukiwarkach.
 • łatwe wprowadzenie systemu sprzedaży, w tym płatności, dostawy, integracji z hurtowniami dla ecommerce.
 • edytory wyglądu, webbuildery, kreatory WWW, za pomocą których, bez znajomości programowania, zaprojektujesz stronę internetową lub jej poszczególne elementy.

Dlatego warto pamiętać, że dodawanie wtyczek do swojej witryny WordPress jest kluczowe dla zapewnienia jej sukcesu, a należy wykorzystać je jak najlepiej, aby korzystać z wszystkich zalet, jakie oferuje ta platforma.

10 najpopularniejszych wtyczek do zainstalowania w WordPress

Oto lista 10 najpopularniejszych wtyczek WordPress wszechczasów, oparta na rzeczywistych aktywnych instalacjach z WordPress.org:

 • Yoast SEO — ta wtyczka pomaga poprawić ogólny wynik SEO Twoich artykułów i stron. Dzięki niemu możesz ustawić główne słowo kluczowe, metaopis, ślimak, tytuł SEO, atrybuty alt swoich obrazów, a także zaleca najlepsze praktyki zapewniające dobrą czytelność.
 • WooCommerce - To najpopularniejsza wtyczka e-commerce dla WordPress. Pozwala sprzedawać wszystko, pięknie. Zbudowany, aby bezproblemowo integrować się z WordPress, jest to ulubione rozwiązanie e-commerce na świecie, które zapewnia pełną kontrolę zarówno właścicielom sklepów, jak i programistom.
 • Jetpack — to uniwersalne narzędzie jest dobre w prawie wszystkim, od marketingu po projektowanie i bezpieczeństwo. Wśród różnych funkcji można znaleźć analizę witryny, automatyczne publikowanie w mediach społecznościowych, wiele motywów WordPress, filtrowanie spamu, monitorowanie przestojów, skanowanie złośliwego oprogramowania, bezpieczeństwo logowania, leniwe ładowanie obrazów, CDN i wiele innych.
 • All-in-One WP Migration — ta wtyczka eksportuje Twoją witrynę WordPress, w tym bazę danych, pliki multimedialne, wtyczki i motywy, bez wymaganej wiedzy technicznej. Umożliwia migrację witryny do nowej domeny lub serwera za pomocą jednego kliknięcia.
 • Wordfence Security - Ta wtyczka koncentruje się wyłącznie na bezpieczeństwie. Został stworzony, aby chronić Twoje zasoby internetowe. Umieszcza zaporę ogniową w Twojej witrynie, aby chronić ją przed złośliwym ruchem, wykorzystuje skaner złośliwego oprogramowania, który blokuje podejrzane zewnętrzne próby zalogowania się do Twojej witryny i zapewnia bezpieczny system logowania.
 • Contact Form 7 — ta wtyczka jest prostym i elastycznym narzędziem do tworzenia formularzy kontaktowych. Pozwala tworzyć i zarządzać wieloma formularzami kontaktowymi, a także elastycznie dostosowywać formularz i zawartość poczty za pomocą prostych znaczników.
 • Akismet — to narzędzie opracowane przez firmę Automattic służy do automatycznego blokowania spamerskich komentarzy. Sprawdza wszystkie przesłane przez Ciebie formularze kontaktowe pod kątem ich globalnej bazy danych spamu, więc będziesz mieć pewność, że dotrą do Ciebie tylko dobre i istotne informacje.
 • WP Super Cache - Ta wtyczka generuje statyczne pliki HTML z Twojego dynamicznego bloga WordPress. Po wygenerowaniu pliku HTML Twój serwer WWW będzie obsługiwał ten plik zamiast przetwarzać stosunkowo cięższe i droższe skrypty WordPress PHP.
 • Smush - Ta wtyczka kompresuje i optymalizuje obrazy bez obniżania ich jakości. Zmniejsza rozmiary plików graficznych, poprawia wydajność i poprawia SEO za pomocą programu WordPress Image Smusher.
 • WPForms — ta wtyczka jest najbardziej przyjazną dla początkujących wtyczką formularza kontaktowego dla WordPress. Zawiera gotowe szablony formularzy, narzędzie do tworzenia metodą „przeciągnij i upuść” oraz funkcje, takie jak formularze konwersacyjne, integracje płatności i nie tylko.

W przypadku witryny WordPress istnieje wiele wtyczek, które warto rozważyć, aby zwiększyć jej funkcjonalność i poprawić wyniki SEO. Jednym z popularnych wyborów jest Yoast SEO lub WPForms. Przy wyborze odpowiedniej wtyczki warto zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak liczba dostępnych opcji, ich skuteczność, a także dostępność wariantów darmowych i premium. W przypadku wtyczek SEO można znaleźć kilkadziesiąt opcji, które oferują wiele funkcjonalności, ale należy pamiętać, że im mniej wtyczek, tym lepiej dla witryny. Zbyt wiele wtyczek może wprowadzać konflikty i negatywnie wpływać na wydajność witryny. Warto zatem zwrócić uwagę na jakość wtyczek i wybrać tylko te, które są niezbędne do poprawy funkcjonalności witryny.

Na co zwrócić uwagę wybierając wtyczkę do instalacji w Wordpress?

Oto lista wskazówek, które warto rozważyć przy wyborze wtyczki WordPress:

 • Liczba aktywnych instalacji: Im większa liczba aktywnych instalacji, tym większe prawdopodobieństwo, że wtyczka będzie działać poprawnie. Jednak nie zawsze tak jest, więc trzeba zachować ostrożność.

 • Opinie użytkowników: Sprawdź opinie innych użytkowników na temat wtyczki. Pozytywne opinie świadczą o jakości wtyczki, a negatywne mogą ostrzegać przed problemami.

 • Częstotliwość aktualizacji: Regularne aktualizacje wtyczki są ważne, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo i poprawę wydajności. Sprawdź, kiedy ostatnio aktualizowano wtyczkę. Jeśli wtyczka nie była aktualizowana przez długi czas, warto zastanowić się nad jej wyborem.

 • Kompatybilność: Sprawdź, czy wtyczka jest kompatybilna z Twoją wersją WordPressa. Chociaż nie powinno to być decydującym czynnikiem, warto zwrócić na to uwagę. Nawet jeśli wtyczka nie jest wyświetlana jako kompatybilna, nadal istnieje szansa, że będzie działać poprawnie.

 • Pomoc techniczna: Sprawdź, czy użytkownicy otrzymują odpowiedzi na swoje pytania dotyczące pomocy technicznej. W przypadku problemów z wtyczką ważne jest, aby móc skontaktować się z zespołem pomocy technicznej.

 • Darmowe wtyczki: Uważaj na darmowe wtyczki, które nie znajdują się w oficjalnym katalogu WordPress. Takie wtyczki mogą być ryzykowne, ponieważ nie zostały zweryfikowane przez zespół WordPress.

Podsumowanie

Czym są wtyczki do WordPress i jak działają?Wtyczki WordPress to jedno z najlepszych narzędzi, które pozwalają dostosować i rozwijać Twoją stronę internetową lub bloga. Instalacja wtyczki WordPress może być początkowo przytłaczająca dla początkujących, ale jest to jedno z najważniejszych zadań, którym musisz się zająć, aby rozwinąć swoją witrynę. W tym artykule przedstawiliśmy trzy sposoby instalacji wtyczek WordPress: przez pulpit nawigacyjny WordPress, za pomocą FTP oraz za pomocą WP-CLI.

Spośród wymienionych metod, instalacja przez pulpit nawigacyjny WordPress jest najprostsza i najbezpieczniejsza. Wymaga ona jedynie podania odpowiednich informacji, aby wtyczka została zainstalowana. Korzystając z pulpit nawigacyjny WordPress, można zainstalować wtyczkę bezpośrednio z repozytorium WordPress lub z pliku znajdującego się na dysku komputera.

Korzystanie z WP-CLI wymaga trochę więcej doświadczenia, ale pozwala na łatwe zarządzanie Twoją witryną WordPress za pomocą poleceń. Jest to szczególnie przydatne dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą zarządzać swoją witryną za pomocą narzędzia wiersza poleceń.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.