Co to jest reCaptcha?

Jednym  mechanizmów ochronnych dla aplikacji webowych jest reCaptcha, narzędzie opracowane przez Google, które ma za zadanie odróżnić działania człowieka od działania automatycznych programów (botów). reCaptcha to technologia, która zrewolucjonizowała sposób weryfikacji użytkowników w sieci, a jej popularność stale rośnie wraz z coraz większym zainteresowaniem cyberbezpieczeństwem. 

Co to jest reCaptcha?

ReCaptcha to system mający na celu ochronę formularzy internetowych przed działaniami wykonywanymi przez roboty.

Wcześniej stosowano Captcha, który polegał na rozpoznaniu, czy dana osoba jest człowiekiem czy robotem poprzez wypełnienie pola tekstowego. Jednakże, roboty szybko nauczyły się omijać te zabezpieczenia, co prowadziło do powstania wiadomości SPAM. Z tego powodu Google opracowało bardziej zaawansowaną wersję Captcha, nazywaną reCaptcha.

Na czym polega reCaptcha?

ReCaptcha nie tylko wymaga od użytkownika potwierdzenia, że jest człowiekiem, ale także sprawdza jego interakcję z elementami strony, np. kliknięcie w pole wyboru lub wyświetlanie obrazka, aby zapobiec działaniom robotów. Jest to popularny system zabezpieczeń stosowany na stronach internetowych, w tym na stronach zbudowanych za pomocą WordPress.

System reCaptcha firmy Google

Wszystkie te nowe typy Captcha przeszły również do historii dla najbardziej zaawansowanych witryn WordPress, w szczególności dzięki wtyczkom takim jak Advanced noCaptcha i Invisible Captcha (przemianowany na CAPTCHA 4WP w połowie 2022 r.), które opierają się na najnowszych i najbardziej aktualny system Captcha: noCaptcha reCaptcha.

Ten system reCaptcha noCaptcha ma tę właściwość, że oferuje standardowe funkcje reCaptcha, a także zupełnie nowe, takie jak brak wyświetlania czegokolwiek w formularzach kontaktowych lub komentarzach, co oznacza, że ​​formularz kontaktowy wydaje się nie mieć reCaptcha, podczas gdy w rzeczywistości, jak wtyczka nazwa sugeruje, że jest „niewidzialny”. Za pomocą adresów IP, plików cookie, a nawet ruchów myszy ta noCaptcha reCaptcha jest w stanie wykryć, czy działania są wykonywane przez człowieka, czy przez robota.

Jedyne, co można zobaczyć, to mały obraz w prawym dolnym rogu z napisem „chroniony przez reCaptcha”, ale jak powiedzieliśmy, nie ma żadnych cyfr, liter, pól wyboru „Nie jestem robotem” ani niczego innego widocznego , więc użytkownik może pomyśleć, że nie ma reCaptcha, ale jest.

Czym się różni CAPTCHA od reCAPTCHA?

CAPTCHA to technologia, która prosi użytkowników o identyfikację zniekształconych liter w celu potwierdzenia, że są ludźmi, a nie botami. Jest to powszechnie stosowany test, który ma na celu ochronę przed automatycznymi działaniami botów internetowych. Użytkownicy muszą odczytać zniekształcone litery, wpisać je w polu formularza i przesłać formularz. Jeśli nieprawidłowo zidentyfikują litery, są proszeni o ponowną próbę. CAPTCHA jest popularna w formularzach logowania, formularzach rejestracji, ankietach online i sklepach internetowych.

reCAPTCHA natomiast to zaawansowana wersja CAPTCHA, opracowana przez Google. W przeciwieństwie do tradycyjnych CAPTCHA, które polegają na zniekształconych literach, reCAPTCHA korzysta z innych rodzajów testów, aby odróżnić użytkowników od botów. Może to obejmować identyfikację obrazów, wybór pola, a nawet ocenę zachowania użytkownika bez interakcji. reCAPTCHA jest bardziej zaawansowana i skuteczniejsza w wykrywaniu botów.

Czy reCAPTCHA jest darmowa?

Warto zauważyć, że reCAPTCHA jest bezpłatną usługą oferowaną przez Google i jest szeroko stosowana na stronach internetowych do zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa przed automatycznymi botami.

Po co instalować system reCaptcha?

Instalacja systemu reCaptcha pomaga chronić Twoją witrynę przed spamem, nadużyciami i atakami botów. ReCaptcha oferuje dodatkową warstwę bezpieczeństwa poprzez sprawdzenie, czy użytkownik jest człowiekiem, a nie botem. W ten sposób możesz uniknąć przepełnienia serwera wiadomościami SPAM oraz utrzymać integralność Twojej witryny.

ReCaptcha może być zainstalowana na różnych stronach, takich jak formularze rejestracyjne, formularze kontaktowe, sekcje komentarzy i wiele innych.

Metody instalacji, aktywacji i dodania reCaptcha do strony internetowej to:

 • Wybór rodzaju reCaptcha i lokalizacji testu.
 • Uzyskanie pary kluczy API z panelu administracyjnego reCaptcha.
 • Dodanie klucza witryny i tajnego klucza do kodu HTML strony.
 • Istnieje możliwość ręcznej instalacji reCaptcha przez dodanie kodu JavaScript do nagłówka pliku HTML lub PHP i dodanie tajnego klucza do rekordów DNS.
 • W przypadku WordPress można zainstalować wtyczkę WordPress reCaptcha i ręcznie dodać kod reCaptcha do formularzy, np. logowania i formularzy kontaktowych. 

Porównanie i zalety oraz wady reCAPTCHA w stosowaniu na stronach WWW

reCAPTCHA jest popularnym narzędziem, które pomaga w zapobieganiu spamowaniu stron internetowych przez boty. Jest to przydatne narzędzie, które pomaga w zabezpieczaniu witryny przed atakami i zapobieganiu kradzieży danych przez boty.

Oto porównanie zalet i wad stosowania reCAPTCHA na stronach WWW:

Zalety:

 • Darmowy - reCAPTCHA jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich użytkowników.
 • Bezpieczeństwo - test reCAPTCHA chroni witrynę przed spamem, oszustwami i nadużyciami.
 • Opcje - dostępne są różne rodzaje testów i opcje, które pozwalają dostosować narzędzie do różnych typów formularzy.
 • Uczciwość - test reCAPTCHA pomaga chronić integralność witryny, zapobiegając atakom, które mogą rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie lub przekierowywać użytkowników do złośliwych witryn.
 • Czas - narzędzie reCAPTCHA oszczędza czas, udostępniając usługi tylko rzeczywistym użytkownikom i zapobiegając zalewowi przez boty firmy lub sekcji komentarzy fałszywymi użytkownikami.
 • Dający się przystosować - reCAPTCHA stale dostosowuje swoje testy za pomocą algorytmu uczenia maszynowego, aby testy mogły dostosować się do możliwości botów.

Wady:

 • Doświadczenie użytkownika - test reCAPTCHA może przerywać przepływ tego, co użytkownik próbuje zrobić, co może prowadzić do negatywnych wrażeń użytkownika. Test może nawet spowodować, że odwiedzający całkowicie opuszczą witrynę.
 • Skuteczność - niektóre starsze testy reCAPTCHA mogą zostać oszukane przez niektóre boty, co może zwiększyć ryzyko ataku na witrynę.

Jakie są podstawowe rodzaje Captcha?

Istnieją różne rodzaje reCAPTCHA, które można wykorzystać do weryfikacji, czy użytkownik jest człowiekiem, a nie botem. Poniżej przedstawione są różne rodzaje reCAPTCHA:

 • Tekstowy: jest to oryginalny sposób weryfikacji ludzi. Tekstowe CAPTCHA wykorzystują znane słowa lub frazy lub losowe kombinacje cyfr i liter. Mogą również zawierać odmiany wielkich liter, a ich celem jest uniemożliwienie botom rozpoznania znaków poprzez zastosowanie różnych technik alienacji, takich jak skalowanie, obracanie, zniekształcanie postaci, szum tła, linie, łuki lub kropki.
 • Problemy matematyczne: niektóre mechanizmy CAPTCHA proszą użytkowników o rozwiązanie prostego problemu matematycznego, takiego jak „3 + 4” lub „18-3”. Innym wariantem jest problem tekstowy, w którym użytkownik prosi użytkownika o wpisanie brakującego słowa w zdaniu lub uzupełnienie sekwencji kilku powiązanych terminów.
 • Pytania logiczne: CAPTCHA może również uwzględniać problemy z logiką lub wiedzą ogólną. Przykładami kodu captcha są pytania takie jak kalambury lub pytanie, w którym mieście znajduje się określony słynny punkt orientacyjny.
 • Gry słowne: innym powszechnie stosowanym testem jest test, w którym użytkownik otrzymuje słowo i jest proszony o ponowne wpisanie go lub serię słów, w których musi powtórzyć ostatnie. Lub wyświetlany jest kolor i użytkownik jest proszony o wpisanie jego nazwy.
 • Portal społecznościowy: użytkownicy mogą korzystać z konta w mediach społecznościowych bez konieczności wypełniania struktury logowania.
 • Limit czasu: jest to kolejny rodzaj CAPTCHA, w którym boty mają tendencję do wypełniania formularza w krótkim czasie, a użytkownicy potrzebują więcej czasu na rozwiązanie zadania. Dlatego ograniczenie czasowe na wypełnienie formularza jest dobrym sposobem na ochronę przed botami.

Z jakich opcji reCaptcha korzysta Google i oferuje je użytkownikom?

Obecnie Google oferuje kilka rodzajów reCaptcha, w tym:

 • reCaptcha  "I'm not a robot" (wybór obrazka) - Jest to najbardziej powszechna i popularna metoda reCaptcha. Polega ona na wyborze określonych obrazków lub ich fragmentów przez użytkownika, co ma na celu odróżnienie ludzi od botów. Ta metoda jest stosunkowo prosta i nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy technicznej.
 • reCaptcha  "Invisible reCaptcha" (recaptcha niewidzialna) - Jest to nowsza wersja reCaptcha , która działa w tle bez wiedzy użytkownika. ReCaptcha weryfikuje, czy użytkownik jest człowiekiem czy botem, na podstawie jego zachowania na stronie internetowej, a nie na podstawie wypełnienia testu. Ta metoda jest uważana za bardziej wygodną dla użytkowników, ponieważ nie wymaga ona interakcji ze specjalnymi polami captcha.
 • reCaptcha  "Checkbox reCaptcha" (pole wyboru) - Ta metoda również polega na wyborze określonych obrazków przez użytkownika, ale różni się od reCaptcha  poprzez użycie interaktywnego pola wyboru. ReCaptcha ocenia zachowanie użytkownika na stronie, aby określić, czy jest on człowiekiem czy botem. Ta metoda jest również uważana za wygodną dla użytkowników, ponieważ jest szybsza i mniej uciążliwa niż tradycyjne pola captcha.

Czy boty mogą oszukiwać testy Captcha?

Captcha, czyli testy weryfikacyjne, które mają na celu odróżnienie ludzi od botów, były przez wiele lat skuteczną metodą na zabezpieczenie przed niepożądanym ruchem na stronach internetowych. Jednak wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, boty zaczęły być w stanie łatwo omijać te testy, co stawia pod znakiem zapytania ich skuteczność.

Nowoczesne boty CAPTCHA i narzędzia reCAPTCHA korzystają z algorytmów uczenia maszynowego, aby nauczyć się, jak rozwiązywać testy, a ich twórcy wciąż udoskonalają te algorytmy, aby lepiej radzić sobie z testami. Ponadto, istnieją też specjalne usługi, które oferują ludziom możliwość rozwiązania testów CAPTCHA za opłatą, co umożliwia botom zlecanie ludziom rozwiązania testów.

Niektóre witryny internetowe stosują również bardziej zaawansowane metody weryfikacji, takie jak analiza zachowania użytkownika na stronie, w celu zidentyfikowania, czy działania są wykonywane przez człowieka czy przez boty. Jednak takie metody wymagają zazwyczaj większej ilości zasobów i są bardziej skomplikowane do implementacji.

Pomimo tego, że boty potrafią oszukiwać testy Captcha, nie oznacza to, że testy te nie są już przydatne. Wciąż stanowią one pierwszą linię obrony przed niepożądanym ruchem i mogą pomóc w zminimalizowaniu ilości szkodliwych działań na stronie. Jednak, aby zwiększyć ich skuteczność, warto stosować również inne metody weryfikacji, takie jak analiza zachowań użytkowników czy stosowanie bardziej zaawansowanych testów.

 • Warto w tym miejscu zastanowić się nad sensem używania reCaptcha, a nawet podważyć zasadność jej używania, np. w witrynie WordPress, gdzie będzie ona chroniła głównie przed atakami siłowymi. 

Pojawiają się pewnie ograniczenia wykorzystania reCAPTCHA do ochrony stron WordPress przed atakami botów i atakami typu brute-force. Chociaż reCAPTCHA jest skutecznym narzędziem przeciwko botom, domyślnie chroni tylko formularz logowania WordPress, pozostawiając dwie inne metody uwierzytelniania podatne na ataki. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać te słabe punkty za pomocą specjalistycznego oprogramowania w celu uzyskania haseł użytkowników i uzyskania dostępu administratora do pulpitu nawigacyjnego WordPress.

reCAPTCHA ma na celu ochronę stron internetowych przed atakami botów przy użyciu weryfikacji przez człowieka, ale nie chroni WordPressa przed atakami hakerskimi, ponieważ hakerzy nie są robotami. Używanie reCAPTCHA jako jedynego mechanizmu ochrony formularzy logowania nie jest zalecane, a inne specjalistyczne rozwiązania bezpieczeństwa powinny zostać wdrożone w celu ochrony istotnych części witryn WordPress. Niemniej jednak reCAPTCHA może być skutecznie wykorzystany jako mechanizm antyspamowy do formularzy rejestracyjnych, kontaktowych i resetowania hasła.

Podsumowanie

Darmowa ochrona przed atakami brute force od Google - reCaptchaReCAPTCHA jest bezpłatnym i skutecznym narzędziem, które pomaga w zapobieganiu spamowaniu stron internetowych przez boty. Ma wiele zalet, takich jak bezpieczeństwo, opcje dostosowania i czasoszczędność. Jednak test reCAPTCHA może negatywnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika, a niektóre starsze testy mogą być oszukiwane przez niektóre boty.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.