Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w logowaniu do panelu WordPress. Zainstaluj i zwiększ bezpieczeństwo strony!

Bezpieczeństwo danych jest jednym z kluczowych wyzwań dla każdej strony internetowej, w tym dla witryn WordPress. Dlatego też coraz więcej właścicieli stron internetowych zwraca uwagę na wprowadzenie dodatkowych mechanizmów bezpieczeństwa, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe w WordPress, jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie tego mechanizmu, jak go włączyć i jakie są najlepsze wtyczki do uwierzytelniania dwuskładnikowego dla WordPress. Będziemy również omawiać, jak chronić adres logowania do panelu WordPress i jak reCaptcha może pomóc w procesie logowania. Zapraszamy do lektury!

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe - wprowadzenie 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, znane również jako 2FA (ang. two-factor authentication), to dodatkowy etap w procesie weryfikacji tożsamości użytkownika. Wymaga on potwierdzenia swojej tożsamości nie tylko za pomocą hasła, ale również dodatkowego czynnika, takiego jak kod jednorazowy wygenerowany przez aplikację mobilną lub wysłany drogą SMS.

Proces uwierzytelniania dwuskładnikowego składa się z dwóch kroków. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie hasła, a następnie potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą drugiego czynnika, takiego jak kod jednorazowy. Kody te są generowane na urządzeniu użytkownika lub wysyłane przez serwer autoryzacyjny.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zapewnia dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do konta lub danych. Głównymi zaletami 2FA są:

  • Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa - atakujący potrzebują dostępu do dwóch różnych czynników, aby przejąć kontrolę nad kontem, co zwiększa trudność w dokonaniu ataku.
  • Ochrona przed phishingiem - atakujący nie będą w stanie podszyć się pod użytkownika, ponieważ potrzebują dostępu do drugiego czynnika autoryzacyjnego.
  • Łatwość w implementacji - wiele platform, w tym popularne usługi e-mailowe, witryny handlowe i banki, oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe jako opcję konfiguracyjną.
  • Prosta obsługa - większość aplikacji mobilnych oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, co ułatwia proces weryfikacji tożsamości.

Wprowadzenie uwierzytelniania dwuskładnikowego to prosty i skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa konta lub danych.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w WordPress. Jak działa?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to dodatkowa warstwa zabezpieczeń, która może zostać wdrożona na Twojej stronie WordPress. Polega ono na wprowadzeniu dodatkowego etapu w procesie logowania, oprócz tradycyjnego hasła, którym może być dynamicznie generowany kod, wysyłany przez SMS, WhatsApp, e-mail lub poprzez automatyczne połączenie telefoniczne. 2FA zwiększa bezpieczeństwo Twojego konta i usługi, ponieważ wymaga potwierdzenia, że to Ty próbujesz uzyskać dostęp.

Nie ma wątpliwości, że Twoja strona WordPress jest dla Ciebie ważna, dlatego warto skorzystać z dodatkowej ochrony, która zajmie zaledwie kilka minut. Co minutę ponad 90 000 instalacji WordPress na całym świecie jest infekowanych, co stanowi wystarczający powód, by wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia.

Korzyści z uwierzytelniania dwuskładnikowego dla Twojej witryny WordPress to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa Twoich danych i ograniczenie ryzyka nieautoryzowanego dostępu do wp-admin. Uwierzytelnianie 2FA zmniejsza także prawdopodobieństwo, że atakujący podszyje się pod użytkownika, szczególnie w przypadku posiadania witryny członkowskiej. Dodatkowo, Twoi subskrybenci docenią fakt, że ich dane są dobrze chronione, a posty na blogu i strony Twojej witryny są zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe pozwala uniknąć niepotrzebnych bólów głowy oraz oszczędzać pieniądze, ponieważ nie musisz wydawać ich na naprawę zainfekowanej strony.

Korzyści stosowania uwierzytelniania dwuskładnikowego w WordPress

Na naszej stronie internetowej bardzo istotne jest, abyśmy w jakiś sposób wymuszali na użytkownikach stosowanie silnych haseł, co ma na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa witryny. Niemniej jednak, dobre hasło w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczające do obrony. W przypadku popełnienia błędu przez użytkownika haker może uzyskać dostęp do naszej witryny i danych osobowych, co stawia klienta i nas, jako właściciela, w ryzykownej sytuacji.

Jednakże, wdrożenie uwierzytelniania dwuskładnikowego może zakończyć tę sytuację. Nawet jeśli hakerowi udałoby się złamać hasło, to dalsze działanie wymagałoby kodu wprowadzanego przez użytkownika, który jest znany tylko dla niego (uwierzytelnianie dwuskładnikowe). Oto kilka korzyści, które płyną z wdrożenia takiego systemu:

  • Dane są bezpieczniejsze, więc użytkownicy mogą mieć słabe hasła, które nie są głównym celem ataków na naszą stronę.
  • Implementacja 2FA drastycznie zmniejsza ryzyko, że haker podszywa się pod użytkownika końcowego.
  • Zespół zarządzający witryną będzie miał trochę więcej bezpieczeństwa i spokoju ducha, co pozwoli mu na swobodną pracę nad administracją.
  • Klienci również będą bardziej bezpieczni i zagwarantuje to, że tylko oni sami będą mogli bezpiecznie się zalogować.
  • Jeśli nasza witryna jest chroniona, nie będzie potrzeby ponoszenia nieoczekiwanych kosztów na poprawę bezpieczeństwa w przypadku nagłego ataku.

Teraz gdy już wiesz, jakie korzyści płyną z wdrożenia 2FA dla naszej strony internetowej i biznesu, nadszedł czas, abyś zainstalował aki system na WordPressie.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w WordPress?

Należy pamiętać, że pomimo ogromnej popularności, WordPress nie oferuje od raz uwierzytelniania dwuskładnikowego. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to dodatkowa warstwa bezpieczeństwa dla witryny, która wymaga od użytkowników podania dwóch informacji przed uzyskaniem dostępu. Zazwyczaj wymaga to od użytkowników podania nazwy użytkownika i hasła wraz z kodem jednorazowym wygenerowanym przez aplikację uwierzytelniającą, np. Google Authenticator. Ta metoda ochrony witryny jest skuteczna, ponieważ utrudnia hakerom dostanie się do niej.

Aby aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe w WordPress, należy użyć wtyczek bezpieczeństwa, takich jak Wordfence lub Google Authenticator, które oferuje wiele przydatnych funkcji, w tym ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i automatyczne tworzenie kopii zapasowych. Aby skonfigurować 2FA, należy użyć aplikacji uwierzytelniającej, takiej jak Google Authenticator. Należy zeskanować kod QR na stronie z Bezpieczeństwem logowania i dodać nowy wpis z urządzenia mobilnego.

Warto również upewnić się, że użytkownicy korzystają z silnych haseł, aby zwiększyć bezpieczeństwo witryny. Silne hasła powinny zawierać kombinację liter, cyfr i symboli i mieć co najmniej 10 znaków.

Google Authenticator dla WordPress

Jeśli szukasz darmowego rozwiązania dla autoryzacji dwuskładnikowej w WordPressie, wtyczka Google Authenticator może okazać się dobrym wyborem. Wtyczka ta jest w pełni darmowa i pozwala na skonfigurowanie nieograniczonej liczby użytkowników. Co ważne, jest aktywnie utrzymywana przez programistę, Henrika Schacka, a jej ocena na repozytorium wynosi 4,5 gwiazdki z 5.

Warto zauważyć, że aby skorzystać z tej wtyczki, musisz wybrać jedną z dwóch dostępnych aplikacji - Google Authenticator na Androida, iPhone'a lub Windows Phone. Jeśli chcesz używać tylko jednej aplikacji, możesz zaktualizować swoje konto na płatny plan.

Wtyczkę Google Authenticator dla WordPressa można łatwo pobrać z repozytorium lub z sekcji "Dodaj nowe" w pulpicie nawigacyjnym WordPress. Po zainstalowaniu wtyczki, możesz utworzyć nowy tajny klucz lub zeskanować kod QR, klikając swój profil użytkownika i oznaczając go jako aktywny.

Gdy już skonfigurujesz wtyczkę, będziesz potrzebował normalnego hasła logowania oraz kodu z aplikacji Google Authenticator na swoim telefonie. Na stronie logowania WordPressa pojawi się dodatkowe pole, w którym należy wpisać kod z aplikacji. Warto również zauważyć, że ta wtyczka jest w pełni kompatybilna z wtyczką do zmiany adresu URL logowania WordPress, którą również polecamy.

Ukryj adres logowania do panelu WordPress, żeby zwiększyć bezpieczeństwo!

W dzisiejszych czasach ochrona strony internetowej przed atakami jest niezwykle ważna, szczególnie jeśli korzysta się z popularnego narzędzia do tworzenia stron internetowych, jakim jest WordPress. Jest to powód do dumy dla wielu z nas, którzy korzystają z tego narzędzia, ale jednocześnie staje się to poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa witryn opartych o WordPress. W artykule przedstawiamy sposoby na blokowanie dostępu do panelu administracyjnego WordPress, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo witryny.

W przypadku korzystania z adresu URL wp-admin, wp-login.php lub admin-ajax.php, możliwe jest przeciążenie hostingu, co skutkuje wyższymi kosztami lub odmową dostępu do witryny. Dlatego warto podjąć kroki w celu zablokowania publicznego dostępu do panelu administracyjnego WordPress. W artykule prezentowane są dwie alternatywy: zaawansowana manipulacja plikiem .htaccess oraz znacznie łatwiejsze rozwiązanie za pomocą wtyczki.

Zaprezentowana wtyczka, WPS Hide Login, jest łatwa w użyciu i pozwala na ukrycie adresu internetowego przed administratorem WordPress bez konieczności wprowadzania zbyt wielu zmian. Wtyczka ta działa poprzez przechwytywanie żądań sieciowych do wp-admin i wysyłanie ich do błędu 404. Katalog wp-admin i plik wp-login.php stają się niedostępne, a jedynym sposobem na wejście do panelu administracyjnego jest wpisanie zdefiniowanego przez siebie adresu internetowego. Dodatkowo, WPS Hide Login jest kompatybilny z wieloma popularnymi wtyczkami i może być wyłączony w razie potrzeby.

2FA a reCaptcha w procesie logowania do panelu WordPress

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe i reCaptcha to dwie różne metody zabezpieczania procesu logowania do panelu WordPress.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe polega na tym, że po wprowadzeniu poprawnego hasła, użytkownik musi dodać dodatkowy czynnik autoryzacji, na przykład kod wysyłany na jego telefon komórkowy. Ta metoda zabezpiecza konto użytkownika przed nieautoryzowanym dostępem, nawet jeśli ktoś inny zdobędzie hasło.

reCaptcha natomiast polega na dodaniu na stronie logowania elementu weryfikacji, który wymaga od użytkownika rozwiązania pewnego zadania, takiego jak wybór odpowiednich obrazków lub wpisanie tekstu. Ta metoda ma na celu odrzucenie botów i automatycznych programów, które mogą próbować atakować stronę logowania.

Obie metody można zastosować razem, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo procesu logowania do panelu WordPress. Jednakże, reCaptcha sama w sobie nie jest uwierzytelnianiem dwuskładnikowym, ponieważ nie wymaga dodatkowego czynnika autoryzacji po wprowadzeniu hasła.

Podsumowanie

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jako element zabezpieczenia aplikacji webowychJak można zauważyć, istnieją dedykowane wtyczki, np. Wordfence czy Google Authenticator, które zostały zaprojektowane specjalnie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przewyższają w tym aspekcie inne opcje dostępne do dostosowania i konfiguracji. Jednakże warto też zwrócić uwagę na dobre alternatywy, takie jak popularne wtyczki bezpieczeństwa: iThemes Security, Wordfence, Jetpack Security, UpdraftPlus Backup and Restoration, Two Factor Authentication, WP fail2ban, WP Security Audit Log, Sucuri Security.

Możesz być zainteresowany również:
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką cookies oraz Polityką Prywatności.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.